YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.
Suomalaisen kvanttiteknologian ympärillä kuhisee – SemiQon sai kasvulleen uuden vauhdittajan ja merkittävän sijoituksen – ”Nyt tie kaupallisille markkinoille on auki”
Kvanttiteknologiayhtiö SemiQon on saavuttanut monen syväteknologiayrityksen tavoitteleman virstanpylvään.
Suomalaisen kvanttiteknologian ympärillä kuhisee. Peter Sarlinin perustama PostScriptum ilmoitti viime viikolla sijoittavansa SemiQoniin. Kvanttitietokonevalmistaja taas IQM listautui Helsingin pörssiin.
Helsingin Sanomien tietojen mukaan Sarlinin SemiQoniin sijoittama summa olisi 9,3 miljoonaa euroa. SemiQon ei kommentoi sijoituksen suuruutta.
“Nyt tie kaupallisille markkinoille on auki. Kulunut kevät on osoittanut, että tuotteellemme on merkittävää kysyntää”, sanoo SemiQonin toimitusjohtaja Himandri Majumdar.
SemiQon kehittää kvanttitietokoneiden skaalautumisen mahdollistavaa siru- ja elektroniikkateknologiaa. SemiQon syntyi vuonna 2023 VTT:stä irtautuneena spinout-yrityksenä. Yhtiön taustalla on vuosien tutkimustyö mikroelektroniikan ja kvanttifysiikan aloilla.
SemiQonin mukaan sijoitus tuo yhtiölle vahvan kumppanin kaupallisen vaiheen rakentamiseen ja kansainvälisen kasvun kiihdyttämiseen.
– Tavoitteemme on tehdä SemiQonista maailman johtava kvanttilaskennan mahdollistavan teknologian toimittaja, Majumdar sanoo.
Peter Sarlin on suomalainen tekoäly-yrittäjä, tutkija ja sijoittaja. Hänet tunnetaan erityisesti siitä, että hän perusti tekoäly-yhtiö Silo AI:n, joka kasvoi Euroopan suurimmaksi yksityiseksi tekoälylaboratorioksi. Vuonna 2024 yhdysvaltalainen AMD osti Silo AI:n noin 665 miljoonalla dollarilla, mikä oli yksi Euroopan merkittävimmistä tekoälykaupoista.
”Vahvistamme Euroopan asemaa”
Toimitusjohtaja Majumdar sanoi Suomen Yrittäjille jo viime vuonna, että yrityksen vahvuus perustuu patentoitavaan teknologiaan, vahvaan tiimiin ja selkeään suunnitelmaan teknologian kaupallistamisesta.
Nyt työ alkaa näkyä liiketoiminnassa. Asiakkaina on kvanttitietokoneiden valmistajia ja järjestelmäintegraattoreita.
– Asiakkaidemme luottamus perustuu kykyymme toimittaa korkealaatuisia komponentteja, emmekä ole sidottuja vain yhteen tapaan rakentaa kvanttitietokoneita, Majumdar sanoo.
Hänen mukaansa SemiQonin tarjoama tuki useille kvanttilaskennan erilaisille modaliteeteille on merkittävä etu.
– Rakennamme kriittistä mahdollistavaa teknologiaa ja vahvistamme Euroopan asemaa globaalissa kvanttiteollisuudessa, Majumdar sanoo.
Sarlin: Kvanttilaskenta määrittää seuraavan laskennan aikakauden
SemiQonin kehittämä piisiruteknologia toimii lähellä absoluuttista nollapistettä ja mahdollistaa kvanttitietokoneiden rakentamisen nykyistä huomattavasti suuremmiksi.
Alan seuraava tavoite on kasvattaa kvanttitietokoneiden kapasiteetti sadoista kubiteista satoihin tuhansiin tai jopa miljooniin kubitteihin.
PostScriptumin perustaja Sarlin pitää kvanttilaskentaa yhtenä tulevien vuosikymmenten merkittävimmistä teknologisista murroksista.
– Kvanttilaskenta määrittää seuraavan laskennan aikakauden, ja miljoonan kubitin aikakausi rakentuu ohjauselektroniikan, jäähdytyksen ja muiden mahdollistavien teknologioiden varaan. SemiQon tarjoaa skaalautuvaa, kustannustehokasta ja kestävää kvanttilaskennan laitteistoteknologiaa, Sarlin sanoo SemiQonin tiedotteessa.
Hänen mukaansa sijoitus on yksi PostScriptumin merkittävimmistä panostuksista.
Suomella vahva asema Euroopassa
SemiQonin hallituksen puheenjohtajan Antti Vasaran mukaan Suomessa on rakennettu poikkeuksellisen vahva kvanttiteknologian ekosysteemi.
– Suomesta on tullut johtava kvanttiteknologian tutkimuksen ja kaupallistamisen keskittymä Euroopassa ja kansainvälisesti. Näimme heti mahdollisuuden rakentaa SemiQonin teknologian ympärille uuden suomalaisen menestystarinan, Vasara sanoo Talouselämän haastattelussa.
Myös SemiQon korostaa Suomen vahvaa asemaa alalla.
– Suomessa on vahvaa kvanttiosaamista, toimiva ekosysteemi ja useita lupaavia alan yrityksiä. SemiQonin ohella hyvä esimerkki on IQM, joka listautui Helsingin pörssiin, Majumdar sanoo.
Syväteknologiayhtiön kolme oppia yrittäjälle
SemiQonin perustajat ovat korostaneet kolmea tekijää, jotka ovat olleet ratkaisevia yrityksen rakentamisessa.
Ensimmäinen on teknologian suojaaminen. Korkean teknologian startupille patentit ja immateriaalioikeudet ovat yrityksen arvokkainta omaisuutta.
Toinen on kaupallistaminen. Pelkkä teknologinen läpimurto ei riitä, jos markkinoita tai liiketoimintamallia ei ole mietitty.
Kolmas on sitoutunut tiimi.
– Tutkimus on tärkeää, mutta tiimillä on oltava myös kaupallinen mielenlaatu, Majumdar korostaa.
SemiQonin ovat perustaneet neljä VTT:llä työskennellyttä asiantuntijaa: Himadri Majumdar, Mika Prunnila, Janne Lehtinen ja Markku Kainlauri. Perustajatiimi yhdisti osaamisensa kvanttiteknologiasta, mikroelektroniikasta ja innovaatioiden kaupallistamisesta.
Talouselämä listasi SemiQon muiden lupaavien yritysten, kuten Agiledayn, Avenue Biosciencesin, Control.devin, Gosta Labsin, Huuvan, Intergridin, Invenin, Solun ja Synergin kanssa Suomen lupaavimpien startupien listalle.
Vinkkaa meille juttuaihe!
Eeva Pesonen
eeva.pesonen@yrittajat.fi