YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

JÄSEN, oletko jo ladannut Yrittäjät-sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

Johtaja Atte Rytkönen-Sandberg. Valokuvaaja: Johanna Erjonsalo

Yrittäjägallup: Sivukulujen alentaminen olisi tärkein työvoimapulaa helpottava tekijä

Puolet yrityksistä ei aio palkata työntekijää seuraavan kolmen vuoden sisällä. Eniten heitä on yksinyrittäjissä. Palkan sivukulujen alentaminen ja henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen olisivat palkkausaikeissa olevien mielestä tärkeimmät yrityksen mahdollista työvoimapulaa helpottavat sääntelymuutokset. Yrittäjägallupin mukaan 56 prosenttia yrityksistä, jotka suunnittelevat rekrytointia lähivuosina, pitävät palkan sivukulujen alentamista keskeisimpänä tekijänä. 52 prosenttia painottaa henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamista.

Vähintään kymmenen työllistävistä 73 prosenttia aikoo palkata vähintään yhden työntekijän ja joka viides (22 %) vähintään viisi työntekijää.

Myös paikallisen sopimisen lisääminen (43 %), takaisinottovelvollisuuden poistaminen (42 %), määräaikaisten työsopimusten helpottaminen (40 %) ja sairausajan palkanmaksuvelvoitteen lyhentäminen (32 %) saavat vahvaa tukea työllistämisaikeisilta pk-yrityksiltä.

Yksinyrittäjillä korostuu palkan sivukulujen alentaminen, kun työnantajayrittäjillä henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen nousee tärkeimmäksi tekijäksi.

”Käytännössä erityisesti yksinyrittäjät haluavat helpotuksia, jotka rohkaisevat palkkaamaan, kun taas työnantajayrittäjät toivovat keinoja, joilla työsuhteita voidaan hallita joustavammin”, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.

”Tulokset kertovat, että hallitus tekee oikeita asioita, kun se on helpottanut tai helpottamassa henkilöperusteista irtisanomista, paikallista sopimista ja määräaikaisia työsopimuksia. Reformit on vietävä määrätietoisesti maaliin niitä vesittämättä. Tärkeää olisi tehdä toimia myös palkan sivukulujen alentamiseksi sekä työntekijöiden sairauspoissaoloista aiheutuvien kustannusten alentamiseksi”, Rytkönen-Sandberg sanoo.

Harjoittelupaikkojen tarjoaminen tärkeää työvoimapulan helpottamiseksi

Yritysten omista toimista työvoimapulan helpottamiseksi nostetaan harjoittelupaikkojen tarjoaminen (38 %), paikallisen sopimisen lisääminen (31 %) ja oppilaitosyhteistyö (30 %). Yli kymmenen työllistävät yritykset nostavat myös johtamisen kehittämisen ja brändiin panostamisen keskeisiksi keinoiksi helpottaa työvoimapulaa. Asiaa kysyttiin työllistämisaikeisilta yrityksiltä.

“Yritysten on tärkeää myös itse tehdä toimia, joilla lisätään yrityksen houkuttelevuutta työnantajana”, Rytkönen-Sandberg sanoo.

Näin kysyttiin:

  • Yrittäjägallupin toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta. 
  • Yrittäjägallupiin vastasi kokonaisuudessaan 1 351 pk-yrityksen edustajaa 6.–19.5.2025.
  • Tulosten luottamusväli on kokonaistulosten osalta 2,7 prosenttiyksikköä suuntaansa.
  • Yrittäjägallupissa oli kohdennettuja kysymyksiä palkkausaikeisille yrityksille. Kohdennettuihin kysymyksiin vastasi 505 pk-yrityksen edustajaa.

Tutustu tuloksiin tarkemmin tästä.

Lisätietoja: johtaja Atte Rytkönen-Sandberg, 040 359 1986, atte.rytkonen-sandberg@yrittajat.fi

Muita kiinnostavia aiheita