Yrittäjä! Tule mukaan omiesi pariin. Liity Yrittäjiin.

Jäsen, oletko jo ladannut Yrittäjät -sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

AAA-yritykset
AAa-yritykset
27.1.2023 klo 10:04
Uutinen

25 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 25 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EspooMurto-Yhtiöt Oy4430001146000
HelsinkiOy Farnell (Finland) Ab12394000303000
HelsinkiEira Shipping Oy Ab1476000750000
HelsinkiRyCap Oy708000
HelsinkiArkkitehtitoimisto Neva Oy2869441454651
HelsinkiAvant Capital Partners Oy1347957878386
HelsinkiCapMan Infra Management Oy27810001005000
HollolaOVK Invest Oy2604227
JoensuuMSO Rakennus Oy959000160000
JuupajokiPaahtopuu Oy4507000676000
JyväskyläProTest engineering oy1185000237000
JyväskyläSleipner Group Oy34400010000
KeravaKHT Konsultointi Oy1900060000
KuopioUnelmapesä Oy58000
LahtiKajanor Oy36500099000
LaihiaMaatalousliike Puska Oy7395000833000
LappeenrantaVuoksen Voima Oy11000015000
Mänttä-VilppulaKeijo ja Ismo Nieminen Oy86600096000
OuluBrodeeraus Jo-Ha Oy1588000277000
PedersöreAb HSJ-Products, Lillby5003000327000
TaivalkoskiMaanrakennus Vääräniemi Oy65000
TampereAsianajotoimisto Merkurius Oy2409000946000
TampereAsuntopehtoori Oy974000224000
VantaaPAP Group Oy7842000439000
VimpeliPL-Air Oy2479000315000
Lähde: Asiakastieto
Toimitus
Toimitus