AAA-yritykset
30.12.2022 klo 10:19
Uutinen

35 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 35 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EspooSulkapallohalli Espoo Badminton Oy15600075000
EspooCcea Oy64770001226000
EspooVallepat Oy430000316000
EspooInfinit Capital Oy133000408000
HankoHelkama Bica Oy657170003902000
HelsingforsFlada Ab596000
HelsinkiKonttinen-Kultavirta Oy1845000142000
HelsinkiSilta Oy202480001102000
HelsinkiFinnoval Oy6857000545000
HelsinkiLivady Oy1119000197000
HelsinkiSpillover Economics Oy139000140000
HelsinkiVIPARO – Viittomakieliset Palvelut Aro Oy196800070000
HelsinkiSiivouspalvelu Limpio Oy1975961460837
IiIilaakso Oy1466000−70000
KaarinaIlmastointitekniikka Holma Oy1089000128000
KauniainenKasilla Oy1971841464066
KiteeA Lovely Bunch Of Coconuts Ltd. Oy1881000977000
KuopioKasvis Galleria Oy909000
LahtiLukkokeskus Lahti Oy1682000347000
LahtiGreen Capes Oy81000
NaantaliCovermat Oy2171000176000
NokiaHalesa Oy5359000269000
NärpesCB – Däck Ab, CB – Rengas Oy1472000137000
OuluAsianajotoimisto Eeva-Leena Wendelin Oy704000348000
PaimioAsianajotoimisto Thureson Oy1548000788000
PoriPorin Kalustetalo Oy2099000241000
RovaniemiPohjois-Suomen Betoni- ja Maalaboratorio Oy2804000388000
SeinäjokiLaaturakennus Oy Lahtinen1813000248000
SibboBokföringsbyrå Lundström Ab80100097000
TornioRakennusliike T. Myllyneva Oy1897000112000
TurkuKiinteistö Oy Runosmäen varikko259000
TurkuCranemed Oy391000117000
TurkuTHV Tele- ja Hälytysvalvonta Oy1898000607000
TuusulaChiller Oy258280002747000
VantaaWF Group Oy496000
Toimitus
Toimitus