25.8.2023 klo 13:22
Uutinen

Hae PPY:n hallitukseen!

PPY:n hallituksen erovuoroisten jäsenten paikat ovat nyt haussa, hakuaika päättyy 20.9.2023. Hakulomake hallituksen jäseneksi avautuu TÄÄLTÄ

 Ketkä voivat hakea:

• Jäsenyrittäjä voi hakea PPY:n hallitukseen

• Paikallisyhdistykset voivat itse esittää yrittäjäehdokkaita hallitukseen.

Miten haetaan:

• Kaikki ehdotukset tehdään hakuajan puitteissa erillisellä sähköisellä hakulomakkeella

• Hakuaika vuosittain elo-syyskuussa

• Nimitystoimikunta arvioi tulleet hakemukset ja tekee ehdotuksen yhdistyksen vuosikokoukselle. Yhdistyksen vuosikokous kokoontuu 2.11.2023 ja valitsee ehdotetuista tai kokouksessa esille tulleista ehdotuksista hallituksen kokoonpanon. Yhdistyksen kokouksessa äänioikeutetuilla on aina lain mukainen oikeus  esittää muitakin ehdokkaita hallitukseen.

Muuta:

• Hakulomakkeella varmistetaan järjestökokemus ja muu kokemus ja suosittelijat

• Koska aluejärjestön päätösvaltaa käyttävät aluejärjestön paikallisyhdistykset, hakulomakkeessa pyydetään lupa ilmoittaa ehdokkuudesta oman yrityksensä paikallisyhdistykseen heti kun hakuaika on ohi.