31.7.2019 klo 13:14
Uutinen

Kohti uusia aikoja Pohjanmaalla

Pohjanmaalla toimivan ruotsinkielisen Österbottens Företagarförening yrittäjäyhdistyksen hallitus päätti ylimääräisessä jäsenkokouksessaan 1.7. yksimielisesti että se luopuu edunvalvantatoiminnasta.

Österbottens Företagarförening keskittyy jatkossa avustamaan ruotsinkielisiä mikroyrityksiä Pohjanmaalla stipendien ja avustusten muodossa. Yhdistyksen kevätkokous päätyi saamaan lopputulokseen 28.5.

Österbottens Företagarförening vastaa normaaliin tapaan jäseniensä palvelusta heinäkuun loppuun, jonka jälkeen se lopettaa toimintansa yrittäjäjärjestönä. Suomen yrittäjät on lupautunut hoitamaan yhdistyksen jäsenille ruotsinkieliset palvelut elokuun alusta vuoden loppuun. Järjestely ei koske Närpes Företagare yhdistyksen jäseniä, sillä närpiöläiset ovat valinneet jatkaa toimintaansa ilman Suomen Yrittäjien tarjoamaa apua.

Ruotsinkielisen Österbottens Företagarförening yrittäjäjärjestön noin 700 jäsentä voivat tämän vuoden aikana liittyä Etelä-Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan ja Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjien paikallisyhdistysten jäseniksi ilman lisäkustannuksia.

Kuusi vuotta kestänyt ero ohi

Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen ja Österbottens Företagarförening yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Ingemar Tåg ovat helpottuneita. Ruotsinkielisen yrittäjäjärjestön kuusi vuotta kestänyt ero Suomen Yrittäjistä on nyt ohi.

– Suomen Yrittäjät tekee kaikkensa, jotta yrittäjien palvelut Pohjanmaalla paranevat – kahdella kielellä. Toivotan henkilökohtaisesti kaikki Österbottens Företagarförening yhdistyksen jäsenyrittäjät tervetulleiksi Suomen Yrittäjien paikallisyhdistyksiin, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Ruotsinkielisten jäsenten tapahtumat toteutetaan Pentikäisen mukaan elokuusta lähtien Etelä-Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan ja Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjien yhteisen verkoston toimesta.