13.12.2019 klo 13:35
Uutinen

Kuopion Yrittäjien hallitus järjestäytyi

Kuopion Yrittäjien hallitus järjestäytyi Koivumäen Kartanolla 11.12. Vallanvaihtopäivän yhteydessä pidetyssä kokouksessa. Yhdistyksen toimintaa suunnitellaan kolmen valiokunnan kautta.

Kokouksessa valittiin yhteiskuntavaikuttamisen valiokunnan puheenjohtajaksi Sirpa Karppi, järjestövaliokunnan puheenjohtajana jatkaa Eeva-Riitta Koponen ja viestintävaliokunnan puheenjohtajana Joanna Niininen. Talousvastaavaksi ja yhdistyksen varapuheenjohtajaksi valittiin Mika Moisander, joka tarvittaessa toimiin yhdistyksen puheenjohtajan sijaisena.

Kuopion Yrittäjien hallitus vuonna 2020: Anna Jalava, Mikko Jalkanen, Eeva-Riitta Koponen, Aki Miettinen, Assi Moilanen, Mika Moisander, Joanna Niininen sekä Jani Sormunen ja puheenjohtaja Sirpa Karppi. Hallituksen sihteeri on yhdistyksen toiminnanjohtaja Kirsi Sisso-Litmanen.

Hallitus kokoontuu ensi vuoden aikana virallisten kokousten ja järjestäytymiskokouksen lisäksi kahdeksan kertaa. Vuoden 2020 toiminnassa näkyy vahvasti yhdistyksen 40-vuotisjuhlavuosi. Kuopiossa 7.11. järjestettävän Maakunnallisen Yrittäjäjuhlan yhteydessä vietetään yhdistyksen 40-vuotisjuhlia ja julkaistaan yhdistyksen historiikki.

Valiokuntaan jäseneksi?

Kiinnostasiko sinua tulla mukaan suunnittelemaan Kuopion Yrittäjien toimintaa johonkin valiokuntaan? Nimensä mukaisesti yhteiskuntavaikuttamisen valiokunta keskittyy yrityksen toimintaympäristöön liittyviin teemoihin ja sidosryhmätyöhön. Järjestövaliokunta keskittyy isoihin tapahtumiin, joita ensi vuonna on kolme: Hulabaloo 16.5., Yrittäjän päivän tilaisuudet 5.9. sekä Maakunnallinen Yrittäjäjuhla 7.11. Musiikkikeskuksella. Viestintävaliokunta suunnittelee yhdistyksen viestintää ja vaalii mediasuhteita. Valiokuntien toimintaan voit tarkemmin tutustua täällä.

Kiinnostaako – laita viestiä Kirsille: kirsi.sisso-litmanen(at)yrittajat.fi – olet lämpimästi tervetullut mukaan!

(Kuvssa ylhäällä: vas. Joanna Niininen ja baby, Mika Moisander, Jani Sormunen ja Kirsi Sisso-Litmanen takana, istumassa Eeva-Riitta Koponen ja Anna Jalava. Takana Sirpa Karppi, Aki Miettinen ja Assi Moilanen).