2.11.2017 klo 19:43
Uutinen

Kuopion Yrittäjien syyskokousuutisia

Kuopion Yrittäjien syyskokouksessa torstaina 2.11. valittiin yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi K-market Neulamuikun kauppias Sirpa Karppi. Lisäksi yhdistyksen hallitukseen valittiin uudet jäsenet erovuoroisten tilalle, sekä hyväksyttiin yhdistyksen uusi strategia, toimintasuunnitelman ja talousarvion lisäksi.

Sirpa Karppi Kuopion Yrittäjien puheenjohtajaksi

Kaksi vuotta yhdistyksen puheenjohtajana toimineen Jouni Ortjun (Laatukoulutus Jouni Ortju Ky) seuraajaksi valittu Sirpa Karppi on toiminut yhdistyksen varapuheenjohtajana sekä talousvastaavana kaksi vuotta.

– Haluan kehittää Kuopion Yrittäjien toimintaa positiivisella tavalla sekä tuoda toimintaan ripauksen naisenergiaa ja nuorkauppakamarihenkeä strategista suunnittelua painottaen, kertoo vuoden vaihteessa virallisesti puheenjohtajana aloittava Sirpa Karppi. Yhdistyksen puheenjohtajan toimikausi on yksi vuosi.

Vuoden 2018 hallituksen kokoonpano

Kuopion Yrittäjien hallituksen vuonna 2018 muodostavat hallituksessa jatkavien Mikko Jalkasen (Asianajotoimisto Lukander Ruohola HTO Oy), Merja Laituri-Korhosen (Merela Kehittämisluotsi), Mikko Rissasen (Kelvitec Oy), Heikki Tertsusen (HT-Toimistokalusteet) sekä Jari Väänäsen (Vaihtopaikka Oy) lisäksi uutena hallitukseen valitut Tuomo Burman (Kuopion Softop Oy), Kari Jaakkola, sekä Eeva-Riitta Koponen (Crazy Station). Yhdistyksen toiminnanjohtaja Kirsi Sisso-Litmasen tehtäviin kuuluu myös yhdistyksen sihteerin tehtävät.

Uusi hallitus järjestäytyy 20.11. pidettävässä kokouksessa. Hallituksen jäsenen toimikausi on kaksi vuotta.

Erovuoroisina hallitustyöskentelyn vuoden lopussa päättävät Anja Lappi (Anya Productions Ky), Jenni Rissanen (Paju Consulting), Jyrki Sarkkinen (Asianajotoimisto Karvinen, Sarkkinen & Sallinen Ky) sekä Laura Sinisalo (Nutrinet Oy).

Pidämme yritysten puolta ja yrittäjistä huolta

Syyskokous hyväksyi myös yhdistyksen uuden strategian, joka toimintasuunnitelman tavoin painottaa tulevina vuosina entistäkin enemmän toiminnassa jäsenhyötyä ja sen esille nostamista. Strategian kriittisiä menestystekijöitä on kolme: jäseniä hyödyttävät palvelut, monipuolinen yhteistyö verkostoissa sekä innostuneet ja sitoutuneet luottamushenkilöt.

Yrityksen puolta pidetään mm. yhteiskuntavaikuttamisen keinoin tiiviillä keskustelulla ja yhteistyöllä kaupungin virkamiesjohdon ja poliittiisten päättäjien kanssa. Yrittäjistä pidetään huolta järjestämällä mm. verkostoitumista ja liiketoimintaa edistäviä tapahtumia ja tilaisuuksia, yrittäjien jaksamista unohtamatta.

Yhdistyksen toiminta perustuu merkittävästi luottamushenkilöihin. Strategian mukaan yhdistyksen toiminta houkuttelee mukaan uusia luottamushenkilöitä ja tarjoaa mahdollisuuden kasvaa valiokunnan jäsenestä yhdistyksen puheenjohtajaksi.