14.12.2020 klo 21:13
Uutinen

Mikael Fredman jatkaa puheenjohtajana

Mikael Fredman (kuvassa) valittiin yksimielisesti jatkamaan Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjien puheenjohtajuutta maanantaina 14.12.2021 pidetyssä sääntömääräisessä syyskokouksessa. Vaasan Yrittäjien Tommi Mäki ja Vörå Företagare yhdistyksen Kaj Svels valittiin varapuheenjohtajiksi.

Uutena Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjien hallitukseen valittiin Vaasan Yrittäjien Jenni Parpala ja Malax Företagare yhdistyksen Mona Heikfolk. Hallituksessa jatkavat Korsnäs Företagare yhdistyksen Göran Östberg, Mustasaaren Yrittäjien Maria Norrlin-Asplund, Vaasan Yrittäjien Katja Rajala, Vähänkyrön Yrittäjien Birgit Nurmela sekä Vörå Företagare yhdistyksen Björn Helsing.

Hallitus koki nuorennusleikkauksen, kun uuteen hallitukseen valittiin kaksi nuorta yrittäjää Suomen Yrittäjien ja Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjien strategian mukaisesti. Naisten osuus hallituksessa kasvoi hieman ja kymmenestä jäsenestä puolet on naisia.

Suomen Yrittäjien mallisäännöt olivat kokouksessa ensimmäistä kertaa käytössä. Puheenjohtajan, varapuheenjohtajien ja hallituksen jäsenten toimikausi on uusien sääntöjen mukaan kaksi kalenterivuotta. Vuoden 2021 vuosikokouksen erovuoroiset hallitusjäsenet arvottiin.

Syyskokous hyväksyi myös toimintasuunnitelman ja talousarvion vuodelle 2021. Lisäksi päätettiin palkkioista ja tilintarkastajista. Ensi vuoden painopistealueita ovat koronakriisin alueellinen jälkihoito, kuntavaikuttaminen ja jäsenlähtöisyyden vahvistaminen palvelulupauksen avulla.

Aluejärjestön paikallisyhdistykset valitsivat hallitukset puheenjohtajineen viime kuussa. Mustasaaren Yrittäjiä johtaa ensi vuonna Maria Norrlin-Asplund, Vaasan Yrittäjiä Katja Rajala, Vähänkyrön Yrittäjiä Kari Rinta, Korsnäs Företagare yhdistystä Göran Östberg, Malax Företagare yhdistystä Matias Wik ja Vörå Företagare yhdistystä Björn Helsing.