YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

JÄSEN, oletko jo ladannut Yrittäjät-sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

1.4.2023 klo 14:38
Uutinen

NATO Uudenmaan Yrittäjien kannatusjäseneksi

Tämä teksti on konekäännetty.

Pohjois-Atlantin Puolustusliitto liittyi Uudenmaan Yrittäjiin tukemaan yrittäjyyden edistämistä Suomessa. Jäsenyys mahdollistui viimeisen ratifioinnin myötä. NATO valitsi Uudenmaan Yrittäjät Suomen parhaana aluejärjestönä, koska suorajäsenyys Suomen Yrittäjiin ei ole mahdollinen.

– Onhan tämä ennennäkemätön onnistuminen kumppanuustoiminnassamme. Toivotamme NATOn lämpimästi tervetulleeksi mukaan!, Uudenmaan Yrittäjien aluejohtaja Petri Ovaska sanoo.

– Uudenmaan Yrittäjät lähestyi meitä noin puoli vuotta sitten. Tämä on uusi avaus NATO:llekin, mutta suomalainen järjestökenttä on meille hyvä pilotti uudenlaisesta puolustusyhteistyötä, NATO:n Suomen esikunnan yhteysupseeri Pigeon Peacemaker sanoo.

– NATO:n kannatusjäsenmaksu tuo merkittävän lisän vaikuttamistyön budjettiimme. Jaamme sitä eteenpäin perustyöhön kuntavaikuttamisessa, mutta saamme myös tavallista juhlavamman alun Nimikkoyrittäjätoimintaamme eduskunnan uuden kauden alkaessa, Ovaska sanoo.

– Kannatusjäsenyys on erinomainen tapa tukea yrittäjäliikettä, vaikkei aktiivisesti halua sen toimintaan osallistuakaan.

– Emme odota NATOn lähettävän osallistujia tapahtumiimme jatkossa. Sen sijaan tunnustelemme, löytyykö NATO:lta halukkuutta jakaa asiantuntemustaan suomalaisen yrityskentän hyväksi esimerkiksi kyberosaamisessa. Se voisi esimerkiksi tunnistaa radioaalloilla etänä ja varoittaa, kun yrityksessä tehdään poikkeuksellisen paljon virhepäätöksiä lyhyessä aikaikkunassa, Ovaska uumoilee.

Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.