20.3.2019 klo 17:23
Uutinen

Pohjanmaan alueella toimiva ruotsinkielinen yrittäjäjärjestö Österbottens Företagarförening liittyy Suomen Yrittäjiin

Österbottens Företagarförening yhdistyksen hallitus päätti asiasta luvuin 7-2 tiistai-iltana 5.3.2019. Aiesopimus allekirjoitettiin seuraavana päivänä Vaasassa. Yhdistymistä valmistellaan kevään ja kesän aikana.

– Yhdessä olemme vahvempia ja meidän äänemme kuuluu paremmin ja kauemmas, ruotsinkielisen yrittäjäjärjestön puheenjohtaja Ingemar Tåg sanoo.

Solmitun aiesopimuksen mukaisesti Österbottens Företagarförening-yhdistyksestä tulee tukiyhdistys, joka jakaa stipendejä ruotsinkielisille mikroyrityksille Pohjanmaalla. Ruotsinkielisen yrittäjäjärjestön noin 720 jäsentä voivat tämän vuoden aikana liittyä Etelä-Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan ja Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjien paikallisyhdistysten jäseniksi ilman lisäkustannuksia

Kuusi vuotta kestänyt ero ohi

Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen ja Österbottens Företagarförening yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Ingemar Tåg ovat helpottuneita, kun aiesopimus on allekirjoitettu. Ruotsinkielisen yrittäjäjärjestön kuusi vuotta kestänyt ero Suomen Yrittäjistä on nyt ohi.

– Suomen Yrittäjät tekee kaikkensa, jotta yrittäjien palvelut Pohjanmaalla paranevat – kahdella kielellä. Toivotan henkilökohtaisesti kaikki Österbottens Företagarförening yhdistyksen jäsenyrittäjät tervetulleiksi Suomen Yrittäjien paikallisyhdistyksiin, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Muutoksista kerrotaan huhtikuun aikana

Seuraavaksi Österbottens Företagarförening yhdistyksen hallituksen jäsenet sekä Suomen Yrittäjien aluejärjestöjen ja paikallisyhdistysten luottamus- ja toimihenkilöt lähtevät kiertämään kuntia Pietarsaaresta Kristiinankaupunkiin.

– Haluamme kuulla minkälaisia toiveita yrittäjillä on, kertoo Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjien Hippi Hovi.

Österbottens Företagarförening vastaa normaaliin tapaan jäseniensä palvelusta heinäkuun loppuun, jonka jälkeen se lopettaa toimintansa yrittäjäjärjestönä. Elokuun alusta vastuu jäsenpalvelusta siirtyy Suomen Yrittäjille.

Ruotsinkielisten jäsenten tapahtumat toteutetaan suunnitelmien mukaan elokuusta lähtien Etelä-Pohjanmaan, Keski-Pohjanmaan ja Rannikko-Pohjanmaan Yrittäjien yhteisen verkoston toimesta.