3.2.2018 klo 20:12
Uutinen

Porin Yrittäjät palkittiin vuoden paikallisyhdistyksenä

Suomen Yrittäjät on palkinnut Porin Yrittäjät ry:n vuoden paikallisyhdistyksenä yli 500 jäsenen sarjassa. Palkinto jaettiin lauantaina 3.2. Suomen Yrittäjien valtakunnallisilla puheenjohtajapäivillä. Porin Yrittäjät on Satakunnan Yrittäjien suurin paikallisyhdistys. Onnea Porin Yrittäjät!

Porin Yrittäjät saavuttivat voiton erityisesti vahvan positiivisen jäsenkehityksen siivittämänä, mikä oli tärkeänä tekijänä myös Satakunnan Yrittäjien tekemässä ehdokasasettelussa. Parhaat paikallisyhdistykset palkittiin jäsenmäärän mukaan neljässä sarjassa: alle 100, 100–199, 200–500 sekä yli 500 jäsenyritystä. Jokaiseen sarjaan lähti edustaja Satakunnan Yrittäjien ehdotusten mukaan (Honkajoen Yrittäjät – Nakkilan Yrittäjät – Ulvilan Yrittäjät – Porin Yrittäjät) Finaaleihin pääsivät Porin Yrittäjät ja Nakkilan Yrittäjät sekä Ulvilan Yrittäjät erillisessä Vuoden vaikuttajateko -sarjassa.

Suomen Yrittäjien vuoden 2017 parhaina paikallisyhdistyksinä palkittiin Vimpelin, Mustasaaren, Kemin ja Porin Yrittäjät. Vuoden 2017 toimialajärjestö on Lääkäripalveluyritykset. Uusissa palkintokategorioissa palkittiin Lempäälän Yrittäjät Vuoden tekijänä, Jyvässeudun Yrittäjät Vuoden vaikuttajana ja Lappeenrannan Yrittäjät Vuoden viestijänä.

Suomen Yrittäjien valintaperustelut – Porin Yrittäjät

Suurimpien yhdistysten sarjan voitti Porin Yrittäjät Satakunnasta. Se kasvatti jäsenmääräänsä vuonna 2017 yli 40 jäsenellä. Yhdistys ottaa rohkeasti kantaa yrittäjiä koskeviin kysymyksiin ja nostaa niitä yleiseen keskusteluun. Esimerkiksi kivijalkakauppojen yhtiövastikkeista uutisoi sekä Satakunnan Kansa, Radio Pori että YLE Pori puheenjohtajan mielipidekirjoituksen jälkeen.

Suomen Yrittäjillä on 393 paikallisyhdistystä ja 62 toimialajärjestöä, joiden joukosta voittajat valittiin.

Satakunnan Yrittäjät onnittelee

– Porin Yrittäjät on tehnyt pitkäjänteistä vaikuttamistyötä alueen yrittäjien hyväksi. Yhdistyksen verkosto on vahva ja yhdistyksessä on vahva tekemisen meininki. Olemme aluejärjestönä erittäin ylpeitä tästä valinnasta ja onnittelemme koko yhdistyksen väkeä, kertoo Satakunnan Yrittäjät ry:n toimitusjohtaja Markku Kivinen.

Lisätietoja:

kenttäjohtaja Mari Kokko, Suomen Yrittäjät, p. 040 521 2124, mari.kokko@yrittajat.fi

järjestöjohtaja Hanna Hietala, Suomen Yrittäjät, p. 041 544 9500, hanna.hietala@yrittajat.fi

toimialapäällikkö Mika Hämeenniemi, Suomen Yrittäjät, p. 050 372 4804, mika.hameenniemi@yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin, yli 105 000 jäsenyrityksen keskusjärjestö, joka ajaa Suomen pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäsenyrityksistä puolet on yksinyrittäjiä ja puolet työnantajayrittäjiä. Ne työllistävät noin 650 000 henkilöä. Työllistämisluku perustuu vuonna 2014 yhdessä Tilastokeskuksen kanssa tehtyyn laskelmaan. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu lähes 400 paikallisyhdistyksestä, 20 aluejärjestöstä ja 62 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.