21.1.2022 klo 08:43
Uutinen

132 yritystä ponnisti AAA-luokkaan – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 132 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
BorgåLumax Oy17500087000
PorvooPakkaus-Broman Oy202400031000
HelsinkiOy Dagmar Ab1626290002439000
ForssaEnvor Recycling Oy1936000308000
HelsinkiSuomen Luonnonsuojelun Tuki Oy842000151000
HelsinkiPussikeskus Oy2553084375364
EsboOy Benzler Ab982000102000
VantaaOy Samson Ab3619344146012
PaltamoPyykkönen Yhtiöt Oy4207001199030
TampereKASKI Creative Agency Oy2065000167000
TampereMatkatoimisto Israela Oy13300083000
YlivieskaOptiala Oy1104000133000
NivalaTOLLIWOOD Oy1295000133000
HelsinkiCarozel Oy83000
TurkuSM Maanpää Oy1328000287000
SeinäjokiLuoman Oy5940001463000
JomalaÅstorpa Redovisningsbyrå Ab4900084000
HelsinkiCountmaster Oy94100011000
TurkuMarkkinointi Niemiset Oy1840000139000
HelsinkiPalokatkomiehet Oy2080000156000
HelsinkiBitline Oy62700040000
NärpesOy Dama Consulting Ab1174000560000
SavonlinnaArkkitehtuuritoimisto Valjus Oy266984166329
PornainenKiinteistö- ja huoltotoimi Kht Oy388000
KurikkaLuopajärven Saha Oy6263000977000
HelsinkiKonetehdas K & K Oy82900010000
SibboShamrock Ab2907000286000
EspooFidetron Oy693000112000
ForssaSapluuna Oy5829000120000
KotkaSofeltech Oy1235000272000
YlöjärviLeguan Lifts Oy10658000431000
HelsinkiKopal Markkinointi Oy29700075000
HelsinkiOy Braeden International Ltd420000206000
PoriKBR Ecoplanning Oy37098592784834
NokiaSalli Kiinteistöt Oy1216000331000
HelsinkiRTL-Inductives Oy5805608217991
ParkanoA-Kiinteistökonsultti Oy11000062000
JärvenpääASR-Palvelu Oy254900052000
KauhajokiAJJ-Markkinointi Oy88000
HelsinkiNeele-Vat Finland Oy454300039000
TohmajärviLamminranta Oy1496000476000
KokkolaRiikone Oy4500070000
ParkanoA. Lamminmäki Oy2174000290000
LempääläMegatrex Oy861000-19000
MikkeliRakennustoimisto Aripe Oy2340000165000
JärvenpääPeverk OY725000162000
EspooPaveco Oy400005000
KuopioVesa Immonen Oy25000075000
TurkuOksasen Puutarha Oy437000
HelsinkiOnninen Oy98523900057198000
HelsinkiEPC Finnborn Oy20400056000
RovaniemiSavaterra Oy68470001264000
JoensuuFin Kalapartti Oy821000218000
JanakkalaTerravia Oy21000116000
OuluSebitti Oy1894425351801
RovaniemiSanta Rauta Oy11659000491000
KangasalaVRJ Länsi-Suomi Oy3405000250000
InkooÖsterman Group Oy1386000234000
HelsinkiOptiikka Juurinen Oy91000079000
TurkuKauppahuone Joremi Oy4373000318000
KotkaT-Base Oy800000199000
TampereKiinteistö Oy Vehnämylly20500047000
JyväskyläTyökalu ja Varaosa Oy Jyväskylä6963000391000
NurmesYlä-Karjalan Hoitokoti Oy62200033000
PirkkalaKiinteistö Oy Vammalan Varikko11300061000
VantaaTyökalu ja Varaosa Oy Vantaa131980001301000
HelsinkiJa-Mi Trading Oy2338000303000
KemiönsaariCivil Tech Oy Ab1007000168000
NärpesOy Bema Holding Ab611000126000
AkaaMehiläinen Arwola Oy2537000190000
JuupajokiMäkinen & Pojat Oy152300094000
HelsinkiAccess Partners Oy44670002134000
JyväskyläTrimedia Oy1353000273000
HelsinkiBisnode Finland Oy211680003891000
KotkaTerre Oy11100095000
HelsinkiNojore Oy800000314000
MuurameKiinteistö Oy Autotalon Yrityspuisto26000093000
NaantaliKiinteistö Oy Naantalin Putkikatu 22311000112000
HelsinkiAndent Oy358000121000
RovaniemiMG-Yhtiöt Oy325000107000
HelsinkiThirdpresence Oy5129000499000
LojoOy Hagmans Nordic Ab1733000144000
MariehamnÅlands Bygg Ab1030100043000
TampereMiikan Jekku Oy49500011000
HelsingforsErindale Center Helsinki Oy23440001138000
SeinäjokiJPT-Industria Oy750700080000
MikkeliJari ja Pirkko Mattila Oy13000168000
PirkkalaSkywalk Oy893000-243000
EspooNorsulandia Oy228022016409
VasaWasa Football Cup Ab Oy, WFC Ab Oy2870008000
SeinäjokiKärki-Agri Oy1542000412000
HelsinkiDoccom Oy584000371000
MuonioBiowin Polar Oy45700096000
UtajärviUtacon Oy1929000368000
SaloSaare Oy302000124000
HelsinkiQuru Oy5405000114000
LahtiBussiPro Oy2889000329000
MikkeliW & W Optiikka Oy1286000278000
LapuaAluetaito Oy1241000254000
ForssaAste Finland Oy6744000333000
TampereOmanoja Oy107000
HelsinkiBlack Grouse Oy859000
HelsingforsAhlman Arkkitehdit Arkitekter Oy Ab658000122000
ForssaForssan Energia Oy325800038000
JyväskyläKiinteistö Oy Kirrinmäki 10279000139000
Pyhäjokiwpd Mäkikankaan Tuulipuisto Oy29080003319000
HelsinkiKuusisaaren Geter Oy416000214000
KirkkonummiEAS Finland Ltd Oy145400099000
TampereTampereen Sarka Oy126800020000
VantaaTestimate Oy3661000590000
PorvooKOI-TI Oy175000
EurajokiEurajoen Romu Oy700110004818022
LahtiVirnex Enterprise Software Oy2837000964000
HelsinkiElotar Oy5600050000
TurkuJuvali Oy182000
MariehamnMariehamns Energi Ab17238000974000
JyväskyläSisustusville Oy2285591825080
JyväskyläTommi Mäkinen Racing Oy454020002840000
HelsinkiSmart Time Oy864000107000
VantaaTilitoimisto Yli-Rahko Oy852000232000
HämeenlinnaAsianajotoimisto Arguendo Oy576000156000
HelsinkiM Leading Oy258000179000
HelsinkiOjala Terveys Oy238000187000
TampereAhti Invest Oy109500002725000
TampereAsianajotoimisto Alfa Oy1235000347000
VantaaNavinox Oy431000314000
OuluKL Invest Oy1503000279000
LietoPOJAL Oy588000230000
OuluHL Vuokramaa Oy11700050000
KeravaJL Work Force Oy70850001592000
PoriMK Consulting Group Oy1001000
HelsinkiIPF2 Holding Oy1007000
Lähde. Suomen Asiakastieto

Muita kiinnostavia aiheita

Elina Hakola