AAA-yritykset
Katso, mitkä yritykset nousivat AAA-luokkaan.
15.7.2022 klo 09:21
Uutinen

135 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 135 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AuraTammentila Oy1795000796000
EspooGenaakkeri Oy289000
EspooJotBar Group Oy54000332000
EspooValtameri Capital Oy15000
ForssaAste Finland Oy6744000333000
HalsuaT. ja J. Kivioja Oy4321000138000
HaminaPousin Puutarha Oy5562000845000
HelsingforsAvnet Nortec Oy16812000209000
HelsingforsAbbott Rapid Diagnostics Oy Ab2863000102000
HelsingforsHemholmen Oy Ab17250001284000
HelsinkiKatajanokan Huolto Oy89000019000
HelsinkiOy Kihlbacka Ab75000419000
HelsinkiEPP-Pack Oy1565000210000
HelsinkiOr-Clean Oy1552656200357
HelsinkiTapimare Oy250000157000
HelsinkiProxum Oy305000176000
HelsinkiAvoline Oy1718509189771
HelsinkiKH-Koneet Oy634350004609000
HelsinkiNRJ Finland Oy Ab2872000401000
HelsinkiRasmix Oy2597000355000
HelsinkiMäkelänrinteen Uintikeskus Oy1566000567000
HelsinkiExter Oy1000922000
HelsinkiKirsiConsulting Oy12300032000
HelsinkiJuhola Asset Management Oy1651000616000
HelsinkiAegis palvelut – Aegis services Ltd Oy91700013000
HelsinkiAntti Suttelin Oy216000143000
HelsinkiRoche Diagnostics Oy598550002059000
HelsinkiValidia Oy777140001865000
HelsinkiPremium Coffee Oy1868000−20000
HelsinkiAttendo Villa Stella Oy3477000385000
HelsinkiNvest Ab885000
HelsinkiPlastcenter Nordic Oy1135000193000
HelsinkiAsianajotoimisto Ryti & Hemmo Oy316000220000
HelsinkiVastuu Group Oy177440001774000
HelsinkiShaochun Oy1318000354000
HelsinkiIWP Partners Oyj230800032851000
HelsinkiTapiola Paikoitus Oy1281000107000
HelsinkiBravo Gourmet OY5349000409000
HelsinkiTrevian Oy347000308000
HelsinkiSiiri Story Oy462000385000
HelsinkiKotikatu Group Oy100000946000
HelsinkiSuperhero Capital Oy925000417000
HelsinkiVuoristo-yhtiöt Oy95250001222000
HelsinkiTardecon Oy16800012000
HelsinkiSuperhero Venture Fund 2020 GP Oy828859134967
HelsinkiMalmin Terä Oy1919000132000
HelsinkiDelfiiniparkki Oy
HämeenlinnaHoivia Oy2790000211000
ImatraImatran Lämpö Oy136480002238000
JoensuuSHR-Holding Oy506000
JoensuuJokihydro Oy1774000116000
JuupajokiPaahtopuu Oy3759000322000
JyväskyläJyväs-Honka Oy10300048000
JyväskyläLA Kattohuolto Oy5519000601000
JämsäLanfinia Oy182000
KaarinaMachine Trade Finland Oy89200079000
KalajokiSuomen Keskusvaraamo Oy2497000311000
KankaanpääHonkasijoitus Oy1341000519000
KannusKorpelan Energia Oy137010001922000
KarstulaKarstulan Lämpöverkko Oy138800021000
KokkolaLinex-Boat Oy8072000161000
KontiolahtiAMT-Veneet Oy116130001013000
KotkaBest Alliance BA Oy130900012000
KotkaKiinteistö Oy Ristinkalliontie 39258000174000
KuopioMehto Invest Oy13900051000
KuopioLightningChart Oy10450000
KustaviPienkonekeskus Kustavi Oy3371000481000
LahtiER-Pahvityö Oy4923000685000
LahtiOy Pamon Ab8051000923000
LahtiUrjanlinnan huolto- ja vuokrauspalvelu OY222000159000
LahtiStalatube Oy888160009374000
LapinjärviOy Vevi – Va Ab878000130000
LapinlahtiKoneteko Pitkänen Oy5409305437330
LappeenrantaMustola Timber Oy130458013840866
LeppävirtaKiinteistö Oy Leppävirran Teollisuustalotie 15500011000
LohjaTilihaltia Oy1229000143000
LohjaSANASKOTI OY1731000230000
LoimaaPekka Eskola Oy187000108000
MikkeliSitex Oy385000210000
MäntsäläEgerstan Oy300000113000
Mänttä-VilppulaRuntech Systems Oy380150006103000
NykarlebyOy Svarvars Trävaruhandel Ab2680000328000
NykarlebyAb Sorvist Fox72100020000
NärpesPörtom Handelsträdgård Ab3593000271000
OulainenOulaisten Metallityö Oy57300070000
OulainenSBM Group Oy162000
OuluVeljekset Katiska Oy1852000232000
OuluSaha Prod Oy914250267292
PirkkalaMikko Tapola Oy232000139000
PirkkalaTammotor Oy2637000432000
PomarkkuPome Oy171000
PoriOy Program-Production, Pori, Ltd1694000505000
PorvooDream Factory Oy88100053000
PosioPetri Lehtiniemi Oy2968000326000
Pyhäjokiwpd Mäkikankaan Tuulipuisto Oy55350001579000
RaumaGrossad Oy, Ltd446000171000
RaumaVia Vittoria Oy600000148000
RuokolahtiFORinvest Oy8000−1000
SaloLintex Oy2304000507000
SaloRakennus-Järvi Oy11801000931000
SastamalaRainio Group Oy478000145000
SeinäjokiLumikko Oy3905000522000
SeinäjokiCustom Audio Visual Engineering Oy113600023000
SeinäjokiMingzhu Oy914000251000
SiilinjärviSavon Energiaholding Oy95130009354000
SomeroAluosa Oy1250004000
TampereOy Scandinavian J.M.A. Ab1960000108000
TampereKalaherkut Oy Nygren2452000153000
TampereOctoNus Finland Oy Ltd2060000
TampereNB Holding Oy420001381000
TampereLammela Consulting Oy7600080000
TampereSuunnittelu Teräsmaa Oy1216000248000
TohmajärviKostamokoti Oy1213000110000
TornioHavator Group Oy4518000−1895000
TurkuMedaf Oy18400035000
TurkuHerkkunuotta Oy192000
TurkuKenkätähti Oy924000128000
TurkuSouth-West Supply Oy Ltd3673000261000
TurkuKiinteistö Kramp Oy337000155000
TuusulaRassepax Oy43000647000
TuusulaKrapintila Oy109000
UrjalaYIT Kalusto Oy247090001016000
UtsjokiLomatärppi Oy24900094000
UusikaupunkiUkitig Oy8361729980100
VandaOy Hako Ground & Garden Ab12965000765000
VantaaOy ViaCon Ab150030001502000
VantaaRedeve Oy37280003662000
VantaaPIL Paloilmoitinliike Consulting Oy1706000216000
VantaaHevtec Oy833000358000
VasaIngenjörsbyrå Mathias Smeds Ab Oy Insinööritoimisto987000187000
VasaKVAB Holding Oy240000−632000
VasaGlobal Fire Solutions AB Ltd877000125000
VimpeliPL-Filter Oy2651000451000
YlivieskaRiveron Oy700032000
ÅboAboa Mare Ab1658000273000

Muita kiinnostavia aiheita