AAA-yritykset
Katso, mitkä yritykset nousivat AAA-luokkaan.
22.7.2022 klo 09:40
Uutinen

149 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 149 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AkaaTamspark Oy1837000255000
AsikkalaKJM Kupari Oy142200075000
EsboBMI Suomi Oy328540005052000
EsboCandor Oy3769000169000
EsboOy Brink Consulting Ab257000102000
EsboTECHNIA Oy4332000413000
EspooSuomen 3M Oy6605700011305000
EspooMittaviiva Oy102392021265
EspooKK-Kylmäpalvelu Oy4555000564000
EspooSignal Solutions Nordic Oy8611000837000
EspooWise Holding Oy509000
EspooUhmu Oy2380001095000
HaapavesiAtso Paavola Oy31300088000
HaminaM-Invest Oy119060100320
HaminaSTR Tecoil Oy338510008220000
HelsingforsOy Eli Lilly Finland Ab6122000299000
HelsingforsOy Strait Air Transport Ab2972000734000
HelsingforsSchunk Intec Oy1731000210000
HelsinkiOy Ford Ab212590000906000
HelsinkiBrade Oy94040002707000
HelsinkiBonge Oy3540000154000
HelsinkiMegin Oy204890002157000
HelsinkiTB-Ruskeasuo Oy115200082000
HelsinkiEuroplan Engineering Oy429120005082000
HelsinkiPuumerkki Oy1327570007835000
HelsinkiAttendo Imatran Palvelukoti Oy148700018000
HelsinkiLambertsson Oy148380003743000
HelsinkiHelsingin Lastenlääkärit Oy46900057000
HelsinkiAleksin Kivi Oy137000141000
HelsinkiTuotanto- ja Työntekoyhtiö Pågå Oy2409000336000
HelsinkiMika Mäkilä Oy1429000159000
HelsinkiOsuuskunta Lilith3647000156000
HelsinkiBerhan Oy119000
HelsinkiTuska Festival Oy54000123000
HelsinkiCleoCapital Oy681000142000
HelsinkiDavid Health Solutions Oy6160166341154
HelsinkiSaimed Oy1185018405687
HelsinkiKiinteistö Oy Lönnrotinkatu 2095300018000
HelsinkiFennovoima Oy−7427000
HelsinkiADA Consulting Oy110001502000
HelsinkiSaether Oy4307000185000
HelsinkiOP Pension Private Equity Funds Ky12407000
HelsinkiKovanen Capital Oy4950000187000
HelsinkiCision Finland Oy28590001264000
HelsinkiLinkity Oy94300014000
HelsinkiKiinteistö Oy Kumpulantie 91327000343000
HelsinkiTakamäki Tapani838826596373
HelsinkiOP Rent II Ky78000
HelsinkiEnsto Invest Oy1086000200532000
HelsinkiAmua Oy2860004859000
HelsinkiNSF III Fin 3 Oy76900091000
HelsinkiDigitaalinen asuntokauppa DIAS Oy37280001244000
HelsinkiDevCo Partners GP III Oy100000016000
HelsinkiColony Finland Oy663000−318000
HelsinkiColony Holding Oy5094
HelsinkiAreim 4-9 Oy34400073000
HollolaNWG Finland Oy531000
HyvinkääHyvinkään Lämpövoima Oy223050001310000
HämeenlinnaFennobed Finland Oy888000231000
IlmajokiIlmajoen Sähkökoje Oy4339000797000
JoensuuSuomen Tavaratorit Oy233000
JoensuuBinderholz Nordic Oy16278100032902000
JoensuuBusiness Joensuu Oy118360001545000
JokioinenSisu Coolers Oy1065000134000
JuvaOy Avant-Niko Ab347000166000
JyväskyläErkki Loukusa Oy9100075000
JyväskyläJyväskylän Lääkäripalvelut Oy244000
JyväskyläRakennusliike Jyväskuutiot Oy1794000220000
JyväskyläSuomen Katsastuskiinteistöt Oy301000105000
JärvenpääPR-pidot Oy5000077000
JärvenpääIM Tekniikka Oy80200090000
KajaaniLoiste Oy960000654000
KalajokiT & A Mämmelä Oy7690000768000
KauhajokiPerhekeskus Harjula Oy85100077000
KauhajokiHelppo Lämpö Oy656000138000
KauhavaKorpiforest Oy470000
KempeleSport Tester Markkinointi Oy10810001704000
KirkkonummiTE-Service Oy485000118000
KirkkonummiJVP Ventures Oy Ltd14210003211000
KotkaE. Lehto Oy5186000207000
KouvolaValpuri Oy1412000121000
KouvolaNappa Group Oy99000
KuopioKuljetusliike Mikko Korhonen Oy988000447000
KuopioRakennusliike Kuoma Oy13148000469000
KuopioPikku Leijona Invest Oy21840001938000
KuopioKuopion Tähtilaser Oy277000286000
KuopioFortyFour FF Oy987000145000
KuopioLaurem’s Invest Oy355000
LahtiBogaletin Oy196000
LahtiLahden Rakenneteräs Oy2732000501000
LappeenrantaKaakon Nostot Oy161500028000
LiminkaLimingan Kehitys Oy300007000
MaskuKiinteistö Oy Mustasaaren Karperöntie249000
MikkeliJutor Oy190000283000
MikkeliTasoite ja Maalaus Kakriainen Oy67400073000
MikkeliGastrodoc Oy164000105000
MustasaariHinauskuljetus Lähdekorpi Oy724000150000
NurmijärviMindcap Oy46000309000
NärpesEdsbacks Plåt Ab600000172000
NärpesOy Hamnskärs Lax Ab1553000372000
NärpesNärpes Äggpackeri – Närpiön Munapakkaamo Ab Oy12700041000
OuluRTT Solutions Oy8200088000
OuluKoneurakointi Holtinkoski Oy998000118000
ParainenHaverön Lohi Oy50400001492000
PedersöreAMADA Automation Europe Oy320370002298000
PoriGrilli-Pori Oy916000189000
PoriOy Hacklin Ltd1706000189000
PoriKiinteistö Oy Porin Helmentie 7202000
PorvooMHL Investment Oy118300078000
PorvooPocatello Oy21100035000
PorvooPorvoon Talotiimi Oy1965000391000
PorvooInsplan Oy445000097000
PyhäjokiRannikon Auto ja Varaosa Oy1175000376000
PöytyäFarmi Rantanen Oy1848000438000
RaaseporiVitavivo Oy652705143775
RiihimäkiKiinteistö Oy Riihimäen Würthintie 55000013000
SaloSalon Kylmäpojat Oy978000352000
SaloAksof Invest Oy608000447000
SaloANV lukkopalvelu Oy2203000486000
SaloSalon Seudun Sanomat Oy161180001723000
SastamalaKeikyän Kivi Oy1600000148000
SavonlinnaOvaskala Oy1068000309000
SottungaHorsvik Ab441000138000
TampereEH-Tutkimus Oy6000
TampereTapola Oy Lihanjalostustehdas9935000309000
TampereWati Oy776900017499000
TamperePancho Villa Finland Oy23540001715000
TampereTuomo Nalli Oy25800089000
TampereDiamond Hands Oy28500076000
TampereKiinteistö Osakeyhtiö Kolmihaarankatu 2 D226000126000
TampereLeike Oy3683000318000
TampereDentale Oy390000132000
TamperePirkanmaan Avo-Asunnot Oy52450001262000
TampereGVR Finland Oy181320001581000
TurkuLahden Marsalkka Oy−22000
TurkuIhamo Invest Oy463000723000
TurkuRuokaruletti Oy1278000679000
TurkuKiinteistökartio Oy1090000299000
TurkuImpregnum Finland Oy1658000256000
Turku3H Distribution Oy6007000824000
TurkuOftapex Oy371000320000
VandaOy Atlas Copco Kompressorit Ab266530001923000
VantaaKosan Gas Finland Oy20229000902000
VantaaKiinteistö Oy Bauhaus Oulu19660001324000
VantaaPoromagia Oy3277000500000
VasaKvarken Link Oy1000000−87000
VeteliSillanpään Turkis Oy302000139000
YlöjärviKyrönlahden Porakaivo Oy102300010000
YlöjärviOla-Talot Oy131900083000

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus