AAA-yritykset
8.7.2022 klo 09:03
Uutinen

175 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 175 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EsboSvedbergs Oy Ab143100071000
EspooCapgemini Finland Oy11778100020989000
EspooEristyskolmio Oy56120001015000
EspooBlugrow Oy50001040000
EspooSP Lifestyle Oy531000382000
EvijärviP & R Mäntylä Oy116000
HaapavesiHaapaveden Energia ja Vesi Oy1551000378000
HaminaMCM Timber Oy395780009353000
HaminaJKV Logistics Finland Oy2775000780000
HeinolaKolli Invest Oy6753000812000
HelsingforsOy Pensum Ab106000
HelsingforsSirius Consulting Oy47000
HelsingforsBrandt Group Oy, Ltd1312000742000
HelsingforsMoët Hennessy Suomi Oy7277000482000
HelsingforsOy SecGen Ltd1241000
HelsinkiOy Bowling Ab3842000308000
HelsinkiOy Tam-Cal Ab18300019000
HelsinkiThis is Nice Studios Finland Oy778000112000
HelsinkiBlue Yonder Finland Oy106200050000
HelsinkibioMérieux Suomi Oy108340001049000
HelsinkiSuomen Lomakoti Oy108300038000
HelsinkiValentia Oy3850002526000
HelsinkiUniverso Invest Oy13000025000
HelsinkiNotjet Oy152000
HelsinkiKiinteistö Oy Koivuhaan Liikekeskus559000−18000
HelsinkiMaalausliike T. Aspegren Oy2304000281000
HelsinkiFinemat Oy4903000619000
HelsinkiMetso Outotec Oyj26028000110708000
HelsinkiLiehunen Oy379400032000
HelsinkiBAFO cc Oy517500060000
HelsinkiFP-Pigments Oy19020006864000
HelsinkiNovum Oy1244000147000
HelsinkiViittomakielialan Osuuskunta Via5091000422000
HelsinkiCitrix Systems Finland Oy2659000294000
HelsinkiOmnicom Media Group Finland Oy−3000
HelsinkiKiinteistö Oy Niittylänpolku 14230004000
HelsinkiGHS Group Oy945000115000
HelsinkiLAUTTASAAREN LAKI- JA RAHOITUS OY304000282000
HelsinkiVentilation Holding Finland Oy12470002409000
HelsinkiSpecsavers Vaasa Oy1299000165000
HelsinkiNjuohkar Invest Oy215000179000
HelsinkiTouchpoint Group Oy31100071000
HelsinkiShalal Oy764000679000
HelsinkiTuutti Invest Oy13400001023000
HelsinkiInnovoice Oy1461000148000
HelsinkiHJM Holding Oy20000305000
HelsinkiEAB Porin Asuntorahasto Ky828000412000
HelsinkiLunacon Oy1592000511000
HelsinkiChang Chun Oy33900014000
HelsinkiOiva Isännöinti Oy4703000553000
HelsinkiEconet Oy574000085000
HelsinkiProduction House Oy Finland1080000122000
HelsinkiManpower Inclusive Oy152600032000
HelsinkiOy Medica Finland Ab734000222000
HelsinkiRKL-Palvelut Oy809000216000
HelsinkiAvantum Group Oy64000172000
HelsinkiDevisioona Oy2601000134000
HelsinkiExtemporea Oy170000
HelsinkiLowell Nordics Oy1586000−6344000
HelsinkiMATRI Oy102100097000
HelsinkiReqris Oy316000237000
HelsinkiEristyskolmio Holding Oy3860001103000
HelsinkiWing Aviation Finland Oy2993000271000
HelsinkiRootfon Oy−90000
HelsinkiMerima Group Holding Oy6241000
HämeenlinnaYK-Asennus Oy7020006000
IlomantsiMetsä-Karelia Oy2482000120000
ImatraIsmo Lahtela Oy2524000587000
JanakkalaJanakkalan Teollisuusalueet Oy1499000203000
JokioinenArkihuoma Oy497000161000
JomalaMinimax Ab1663000678000
JyväskyläConsino Oy5000142000
JyväskyläOutokumpu PSC Finland Oy20899000286000
JyväskyläMark-Tilat Oy9100062000
JyväskyläVincit Jyväskylä Oy2892000380000
JämsäCoating Source Oy3673000477000
JärvenpääSvennens Saneeraus Oy2010000304000
KaskinenBB Logistics Oy9093000996000
KauhavaPellon Group Oy10405000741000
KauhavaLillbacka Powerco Oy302630001500000
KemijärviKiinteistö Oy Särkihalli6217939291
KempeleKempeleen Vesihuolto Oy290600027000
KeravaKeravan Hammaslääkärikeskus Oy9900052000
KeravaPuunkaatopalvelu O & L Oy1873000239000
KirkkonummiHolding Manutas Oy333109000198645000
KokemäkiSat-Electric Oy3051000225000
KokkolaBlaxar Oy2284000110000
KokkolaTaimitaikurit Oy89700082000
KontiolahtiRewolmet Oy1383000280000
KontiolahtiKontioMehu Oy1776000620000
KotkaJukka Miikkulainen Oy1710397242298
KouvolaViitanen Kai ja Ari Oy1583000247000
KuopioKiinteistöosakeyhtiö Spa Suites Orange1950000
KuopioKiinteistöosakeyhtiö Spa Suites White2670000
KuopioKiinteistöosakeyhtiö Spa Suites Black3350000
KuopioSanapolku Oy162000066000
LahtiLukkokeskus Lahti Oy1682000347000
LahtiCatMarina Oy1691000376000
LahtiWoodim Lahti Oy23700065000
LahtiViherpalvelut Hyvönen Oy15490572494056
LahtiLahden Golf Oy1276000−10000
LappeenrantaVivo Oy18100022000
LappeenrantaMaalausliike Peuhkuri Oy561000048000
LempääläEmballator Metalpak Oy196530003057000
LohjaLohjan Peltiasennus Oy981372246382
LohjaTransmachine Oy466000424000
LohjaGunnarlan Teollisuuskiinteistöt Oy394000379000
LohjaCasa Cervus Oy13000012000
MalaxBergö Andelshandel84400055000
MariehamnGE-NSB Crew Management Ab Ltd785000167000
MiehikkäläKiinteistö Oy Miehikkälän vuokratalot42400074000
MikkeliKiinteistö Oy Maaherrankatu 201133000269000
MikkeliKixit Oy803000182000
MikkeliESE-Verkko Oy96760003017000
NaantaliProtopaja Oy4549000204000
NivalaNiemimäen Tila Oy47000076000
NurmijärviLVI-toimisto Haapalainen Oy118000
OrimattilaWemasto Oy4022000881000
OuluUniresta Oy24100006000
OuluOsana Invest Oy4000028000
OuluXerlogX Oy389000242000
OuluLVI-Palvelu Pitkälä Oy108350001097000
PaimioPaimion Teurastamo Oy4021000258000
PedersöreSponspeed Oy−2000
PerhoKuljetus Jarmo Möttönen Oy176000
PietarsaariHölsömäen Turkis Oy563000121000
PietarsaariRealmat Oy54000109000
PirkkalaHämeen Kattokeskus Oy13680002008000
PoriLiisan Kulma Oy13100044000
PoriMarvaco Oy537000036000
PorvooREIM Porvoo Oy92600096000
PorvooOy Porvoon Keskusgolf Ab812000142000
PorvooPorvoon LVI-Group Oy3089000114000
PyhäjärviJus-Kar Oy21000038000
RaaseporiRoth Finland Oy12854000495000
RaumaRauman Kylmärakenne Oy96200075000
RovaniemiPolarina Import Oy13700020000
RovaniemiNettovirta Oy879327682626
RovaniemiJKK Holding Oy141000157000
SaarijärviKirjapainonmäki Oy1061000
SaarijärviSammakkokangas Oy5629000255000
SaloAuto-Lehtinen Oy66600049000
SiilinjärviSiilin Savolainen Oy7300099000
SoiniA. Piipponen Oy16950004000
SoiniRiuttolehto Oy1126000219000
SäkyläJHM Kaunisto Oy1147000184000
TaivassaloAlfasähkö Finland Oy125000294000
TammelaKonekuormaus Seppänen Oy1671000296000
TampereOy Tamware Ab68950003099000
TampereKonsultointi Juha Vikman Oy200000126000
TampereKiinteistö Oy Pellavan Parkki1320009000
TampereLasele Oy54000
TampereKruunukaluste-Kiinteistöt Oy8210854194461
TurkuRaskassähkö Oy550000175000
TurkuDelia Oy811000166000
TurkuAL-Liikenne Oy1945000114000
TurkuStargate Music Oy441000351000
TurkuNoveltech Solutions Oy12600097000
TurkuSfinx Capital Oy265200028263000
TurkuRadialis Oy332000195000
TurkuRafitec Oy1948000713000
TurkuMaija Arjasmaa Oy61000080000
TurkuArosuo Arkkitehdit Oy1013000210000
TurkuNorthCrypto Oy822458136157
TuusulaPaloDEx Group Oy14794800021248000
UusikaupunkiLepäisten – Lyökin Vesiosuuskunta790004000
VaasaFinnRev Oy Ab260000
VantaaFunster Company Oy175190001171000
VantaaFriitala Fashion Oy Ltd712000326000
VantaaInfradex Oy1934000421000
VantaaWiresys Oy125600065000
VantaaKOY Nuolitie 10610000274000
VantaaLUOTSI INVEST OY28000175000
VantaaTTC Invest Oy1440003088000
ÄänekoskiSuomen Sijoittajaopastus Oy103000062000

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus