aaa-luokitus
27.12.2021 klo 08:57
Uutinen

41 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 41 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

toimitus(at)yrittajat.fi

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AsikkalaKanavagolf Vääksy Oy79700053000
EsboAb Fabond Ltd457000172000
EspooVircon Oy1013000312000
EspooKiinteistö Oy Espoon Sierakiventie 5241000116000
EspooTapiolan Keskustavalvomo Oy37700036000
HelsingforsBaltiska Handels A.B.14540001428000
HelsingforsBlåkläder Oy15235000867000
HelsinkiKeele Oy9826000
HelsinkiIkkunahuolto Oy Karttunen522000
HelsinkiFinnplay Technologies Oy5562000828000
HelsinkiMegatuuli Oy5400003454000
HelsinkiBittisiirto Oy1401599890179
HelsinkiEkilan Oy36300030000
HelsinkiMusti Group Oyj8038000
HelsinkiAhlstrom-Munksjö Holding 3 Oy0
HämeenlinnaViherpojat Oy3958000319000
JyväskyläDs-Design Systems Oy1056000148000
KalajokiAlavesa Holding Oy800516419
KempelePolar Electro Oy6139900023833000
KokkolaVitec ALMA Oy3217340419208
LahtiPeikko Group Oy10826322−206965
LahtiA-Nosturimiehet Oy2025975572026
LemlandCR Holding Ab260005000
NurmijärviInsinööritoimisto Ventac Oy298000238000
OulainenTaukokangas Oy6666000145000
OuluGascatal Oy7400039000
OuluOulun Sähkö- ja Teletekniikka Oy217600074000
PargasBostadsrättsbostäder Pargas Seniorhem Ab – Asumisoikeusasunn13200011000
RaisioRaision Vuokra-asunnot Oy6173000−4000
RovaniemiLapinhalli Oy450000264000
SastamalaTyrvään Leipä Oy21000
SiikalatvaTahvola Group Oy200000
SiilinjärviLogistiikka ValtaVirta Oy4159000664000
TampereLillia Brothers Investment Oy98000269000
TampereNekalan Liiketalo Oy783000221000
TampereMedikeidas Oy Ltd355000220000
TampereJuvia Oy65400024000
TurkuKiinteistö Oy Affärscentrum Fastighets Ab1254000−4000
TurkuSähkö-Loisto Oy15500081000
VantaaAresman Oy148200052000
YlitornioKuljetus P Koivisto Oy2409000242000