aaa-luokitus
29.10.2021 klo 16:47
Uutinen

78 yritystä nousi AAA-luokkaan – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 78 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

toimitus (at) yrittajat.fi

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EspooWilhtom Oy101800059000
EspooXerox Financial Services Finland Oy2985000181000
EspooAdoram Oy360000226000
EspooRadDoc Oy1494000370000
EspooKlinkmann Oy287980001110000
EspooSete Invest Oy 600000
HelsinkiLohikari Oy 340000
HelsinkiKuljetusliike Köli Oy1035000443000
HelsinkiDiakonia-ammattikorkeakoulu Oy204720001665000
HelsinkiTapimer Oy2634000217000
HelsinkiTrafino Oy173369793555384
HelsinkiOY Akowest AB2941000286000
HelsinkiVarastoaatelit Oy109300052000
HelsinkiWasteman Oy462000-78000
HelsinkiArkkiarina Oy21800035000
HelsinkiArkkitehtitoimisto Pekka Helin & Co Oy286300035000
HelsinkiMaija-Palvelut Oy4800017000
HelsinkiRödl & Partner Asianajotoimisto Oy1667000325000
HelsinkiKV-Marja Oy141100057000
HelsinkiContrasto Oy38000250000
HelsinkiN2 Albiino Oy2097000461000
HelsinkiMaisema-arkkitehtitoimisto Näkymä Oy1898000552000
HelsinkiDead Set Bit Oy998000561000
HelsinkiCogniMed Oy2871000334000
HelsinkiOGTeam Oy2600021000
HelsinkiPACK Invest Oy7400043000
HelsinkiMediconsult Oy12729000496000
HämeenlinnaOy Neko Ab99200035000
JanakkalaItuset Oy863000207000
JyväskyläraKSA express oy629000238000
JyväskyläSleipner Group Oy2780002000
KangasalaNattarin Huolto Oy63000075000
KangasalaM. Huhtakallio Oy2035000489000
KangasalaJLA Management Consulting Oy1000526000
KankaanpääRT Luoma Oy17300050000
KauhajokiDyco Oy250000233000
KuopioSUM Kiinteistö Oy456000219000
LappeenrantaArkkitehtuuritoimisto Riitta ja Kari Ojala Oy1330001000
LappeenrantaRF Valves Oy3844000510000
LaukaaAarniovuori Oy40008000
LieksaKiinteistö Oy Pielisentie 194500011000
MikkeliRakennusliike Kari Haapiainen Oy828000251000
MäntsäläKinome Oy79000440000
NivalaNTcab Oy5817000417000
NivalaPro Estore Oy80030001185000
NykarlebySvanbäcks Bussar Ab 35380
OuluGlobal Boiler Works Oy1449000188000
OuluDeko-Talo Oy11512258353870
OuluKiinteistö Oy Puolatie 8250000
PolvijärviVerkkolammen Hoitokoti Oy969000203000
PoriLukko ja Kone Oy1226000307000
PoriAdent Oy932000323000
PunkalaidunPorsashovi Oy3352000241000
RaaseporiJC Ruukkigolf Oy68500049000
RaisioORSAP Oy240050001439000
RaisioEntti Group Oy15000185000
RaseborgOy Axel Werner Ab7100072000
RovaniemiAsianajotoimisto Pulkamo Oy 133000
SaloKiinteistöosakeyhtiö Jamesaks1130000409000
SaloTwig Com oy51280002127000
SaloEläinlääkäri Jussi Nummi Oy374000193000
SastamalaRAKENNUSURAKOINTI RAUNO SALO OY1707000320000
SiikajokiPATERAK Oy 65000
SotkamoPaikallis-Sähkö Oy194220001744000
SuonenjokiKutterikuivike FLT Oy 203000
TaivalkoskiMaanrakennus Vääräniemi Oy 517000
TammelaEtelä-Tammelan Vesihuolto Oy2330000
TampereAktiivi-Fysioterapia Tampere Oy92400025000
TampereAarne Janhunen Oy153000157000
TurkuMatka-Autot Oy5920001043000
TurkuFreLuc Oy621000513000
TurkuKAS-PAR Oy232000130000
UrjalaUrjala Works Oy8947000280000
VaasaKeskuskorttelin Huolto Oy8440005000
VantaaKir-Fix Oy2128000263000
VantaaFinn Electric Oy3804000380000
YlivieskaCetula Invest Oy252000153000
ÅboLSAB Suomi Oy5084000421000