AAA-luokitus
29.7.2022 klo 10:35
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 101 yritystä – Katso lista

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 281 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
AsikkalaFinlandia-Uistin Oy256000
EsboOy Linde Gas Ab252768000125521000
EspooRakark Oy1930001391000
EspooPRC Rakennus Oy104060001115000
EspooEurofins Expert Services Oy21643000109000
EspooBraxen Oy18000675000
EspooJTM Virtue Oy30000357000
EspooLeijonaverkot Oy2256900022237000
HelsingforsOy Norgani 16 Ab2289000719000
HelsingforsGlobalConnect Oy4365000−58000
HelsingforsJydacom Oy85000001487000
HelsinkiMunkkivuoren Ostoskeskus Oy11280003000
HelsinkiMaxisat Oy2227000399000
HelsinkiSuoramarkkinointi Mega Oy97170002142000
HelsinkiEtelän Puutavara Oy2429000175000
HelsinkiKTA-Yhtiöt Oy6333000224000
HelsinkiAvainlippu Oy45400070000
HelsinkiEmere-Kiinteistöt Oy70000
HelsinkiAutotalo 2002 Oy91000
HelsinkiHelsingin Hormitekniikka Oy3364000218000
HelsinkiEkahau Oy227780009767000
HelsinkiHJK Oy7097000934000
HelsinkiMafi Oy3279000781000
HelsinkiValofirma The Light House Oy54970001182000
HelsinkiAttendo Terapia Oy3856000159000
HelsinkiAttendo Jokikoto Oy2506000249000
HelsinkiAdhesio Oy128000
HelsinkiLietzen Consulting Oy167000146000
HelsinkiVeliMark Oy48325000947000
HelsinkiBasecam Oy751000266000
HelsinkiEficaz Capital Oy78000227000
HelsinkiHP Development Oy4800033000
HelsinkiFinance CGI Suomi Oy32000044411000
HelsinkiAsianajotoimisto Hippi & Kallaskari Oy889000392000
HelsinkiNomichan Oy677000173000
HelsinkiSolare Partners Oy136000121000
HelsinkiUnda Marina Oy420002576000
HelsinkiKAS asunnot Oy48510001642000
HelsinkiKatto-Kodit Oy1004000200000
HelsinkiKAS kodit Oy356840005897000
HelsinkiEtelä-Suomen Jäätelö Oy47640001154000
HelsinkiProtectPipe Oy86300073000
HelsinkiPharmacy Advisory Custom Shop Oy949000298000
HelsinkiFare Oy530000202000
HelsinkiPhoenix Foundation Vierumäki Oy8800027000
HelsinkiDevelo Oy382860003969000
HelsinkiGT Invest Oy408000406000
HelsinkiBerthan Portin Pysäköinti 1 Oy
HämeenlinnaIKJ Rakennus Oy8340000500000
IlmajokiRiver Aviation Oy1587000576000
ImatraSaimaan Uusioteräs Oy191000
InariYlä-Lapin Lvi Oy2468000118000
JoensuuKaptas Oy6710000340000
JoensuuScopos Oy24600099000
JoensuuKiinteistö Oy Joensuun Senioriparkki350003000
KankaanpääSHP-Sijoitus Oy11000
KiteeLääkäriasema Resetti Oy909000111000
KokkolaAntti Kangas Oy2732000531000
KokkolaLC PARTNERS OY5522000281000
KouvolaAnjala Fiber & Energy Oy513000037000
KuopioKiinteistö Oy Kuopion Luukas193000−17000
KuopioKuopion Peltitalo OY1505152272989
LahtiMIP Suunnittelu Oy126000
LappeenrantaEdustusliike Matti Reponen Oy17000084000
LappeenrantaEtelä-Karjalan Tili ja Isännöinti Palvelut Oy218000236000
LempääläPyrollpack Oy102230003374000
LoimaaVeljekset Peräaho Oy1174000117000
LoviisaRauhalan Liiketalo keskinäinen Oy280002000
MariehamnBröderna Eriksson Ab2900018000
MaskuPerhekoti Ilola Oy297000119000
Mänttä-VilppulaErikoiskaluste K. Mäkinen Oy731000123000
NärpesS. Brådd Skogsskördare Ab2134000304000
OuluKiinteistö Oy Oulunlahden liiketalot17616084080
OuluSynthomer Finland Oy311100014931000
OuluSirene Capital Oy13300021000
OuluInsinööri- ja arkkitehtitoimisto Oy Palola & Piispanen813000185000
OuluCoronaria Oy2213200013979000
PadasjokiPadasjoen Louhinta ja Metallityö Oy21200082000
ParkanoTurvatekijät Oy3420001039000
PedersörePedersöre Vatten Ab1895000204000
PedersöreSpontaste Oy−2000
PihtipudasKiinteistö Oy Pihtiputaan Putaanportti730003000
RaseborgOy Svartå Gård Ab2136000166000
RaumaComprog Electronics Oy94900097000
RovaniemiKiinteistö Oy Arctic Centre51700053000
SastamalaPneo Oy9900062000
SavonlinnaSaimatec Engineering Oy866000212000
SeinäjokiKiinteistö Oy Seinäjoen Rengastie 281250002000
SeinäjokiDAF Group Oy593000
SomeroSuomen Uusiokuori Oy280400064000
TampereTampereen Keskuojankatu 18 kiinteistöosakeyhtiö1490001000
TampereRemion Oy2050000316000
TurkuTS-Yhtymä Oy2046100011741000
TurkuDCA Instruments Oy118580001010000
TurkuGeofin Oy970000185000
TurkuIN LKV Oy860000373000
UusikaupunkiVakka-Suomen Viemärihuolto – VSV, Oy662000154000
VaasaEckerman Holding Oy2740000313000
VantaaForsmanin Teetalo Oy5680004000
VimpeliViinilaakso Oy32000061000
YpäjäAboa Magnet Oy30000

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus