28.1.2022 klo 08:56
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 37 yritystä – Katso lista!

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 37 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysPerustettuLiikevaihtoLiiketulos
EspooSulkapallohalli Espoo Badminton Oy1.1.198915000062000
EspooFinxs Oy Ltd31.10.20114589000403000
EspooSelen Law Oy1.7.2018421000265000
HaapavesiTP Tilintarkastus Oy28.2.2013170000122000
HelsinkiOy SEK Ab1.1.1991135980001158000
HelsinkiErikoisisännöitsijät, EIT Oy1.2.1987132000115000
HelsinkiAsianajotoimisto Snellmanlex Oy1.4.1992811000200000
HelsinkiTS Holding Oy15.12.2004718000378000
HelsinkiRehabilitare Oy4.2.2008360000159000
HelsinkiRedneck Capital Oy1.1.201339000394000
HelsinkiPATRIZIA Finland Oy1.4.2014506000495000
HelsinkiTöölön Laskenta Oy1.6.2014668000148000
HelsinkiLeri Holding Oy12.12.2013955000
HelsinkiE-hammaslääkärit Oy1.7.20143252000286000
HelsinkiWarp Bridge Oy478000
HelsinkiXO lnvest Oy4.3.202179000385000
HollolaIlpaco Oy21.1.19991466000267000
HyvinkääHyria koulutus Oy1.4.200935324000144000
HämeenlinnaRakennustoimisto Kasetcon Oy1.6.200322100013000
JyväskyläKeski-Suomen Kaidetyö Oy1.11.1986332000149000
JärvenpääLiikunta Lepola Oy1.3.2019360000
KauhajokiKF-Kehitys Oy1.9.198725000484000
KauhajokiTeo Lehtimäki Oy1.3.19911453000136000
KristinestadLappfjärds Potatis Ab – Lapväärtin Peruna Oy1981000294000
KuusamoPölkky Oy1.1.197014341900030018000
LahtiReton Oy1.8.200849000
OuluP&S Kumpulainen Oy1.11.20016046000506000
OuluOulun Rakennusinssi Group Oy100000
PoriVenepori Oy1.10.2011386000
RaumaOy Ställverksprodukter Ab1.10.1984820000120000
TaivalkoskiMJ Härkönen Oy1.7.1977563000124000
TampereModern W Oy1.1.20202160003643000
TampereMagic Group Oy31.3.2021194000
TampereRtech Holding Oy11.3.2021679000
Turkudoop Osakeyhtiö1.9.2006123000159000
TurkuVeliromano Finland Oy1.4.20171794000400000
VantaaSaneerauskolmio Oy19.9.20086223000638000
Lähde: Asiakastieto

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus