25.11.2022 klo 10:16
Uutinen

AAA-luokkaan nousi 45 yritystä – Katso lista!

Yrittäjät.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 45 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EnontekiöOunasloma Oy257947121609
EspooHeimo Välinen Oy253340003400000
EspooT. Grönqvist Oy8453000371000
EspooVanarix Oy1345000381000
EurajokiEurajoen Paloteam Oy1565000265000
EurajokiEurajoen Jäähalli Oy2000000
ForssaVihannestila Känkänen Oy816000127000
HelsinkiTexas Instruments Finland Oy110710001857000
HelsinkiUnisto Oy3900007479000
HelsinkiTerra Patris Oy28290002035000
HelsinkiDT Systems Oy3249000278000
HelsinkiDK Associates Oy68730001364000
HämeenkyröKuljetus A Härmä Oy162800033000
JoensuuKarelian Talotekniikka OY4462737451258
JoutsaKuljetus ja Maanrakennus Reponen Oy511000
JyväskyläJKP Group Oy278000146000
JyväskyläSemma Oy3515000301000
JyväskyläMEOM Oy18460003000
JärvenpääCadWorks Software Oy Ltd341000195000
KangasalaLyijynmaa Oy20400058000
KankaanpääSatalinssi Oy631000202000
KempeleKempeleen Sähkö Oy1381000118000
KempeleVocatum Oy1397000130000
KouvolaAsioimispalvelu Antila Oy19800093000
LahtiPallas-Agentuuri Oy19500091000
LapuaKorpela Flooring Oy1937000220000
LoimaaLoimitraktori Oy4458123221700
NaantaliJussinvest Oy1900035000
NakkilaMuovitekniikka Oy Europlast3309000896000
OuluAasia Market Oy980000250000
PieksämäkiOy Checkmark Ltd121220001566000
PornainenJyrak Oy1087000368000
RiihimäkiRiihimäen Öljypoltinhuolto Oy4598000302000
RovaniemiHessuntori Oy2947000154000
RovaniemiRovakaira Oy255030009381000
SeinäjokiSavola Oy12000086000
SeinäjokiBotnia Scan Oy2428000495000
TampereTTT – Teatteripalvelut Oy81900010000
TornioKiinteistö Oy Tornion Lindströminmutka360000156000
TurkuSavo-Set Oy889981100098
TurkuGramofoni Oy4463000483000
UusikaarlepyyHABS kuntoutus rehabilitering oy194629811849
VarkausSisä-Savon Pipe & Welding Service Oy150300034000
VihtiAJ Kivi Oy28091000777000
YlivieskaAsianajotoimisto Keskitalo Oy397000160000
Lähde: Asiakastieto

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus