1.10.2020 klo 15:57
Uutinen

Haluatko yrittäjäpäättäjäksi? Lähde ehdolle Uudenmaan Yrittäjien hallitukseen!

Haluatko päästä vaikuttamaan yrittäjien asioihin ja kehittämään Uudenmaan Yrittäjien toimintaa? Ilmoittaudu ehdolle hallituksemme jäseneksi. Haluamme joukkoomme osaavimmat vaikuttajat jäsenistöstämme – oletko se sinä?

Uudenmaan Yrittäjät hakee hallituksen jäseniä ja sitä kautta kolmea varapuheenjohtajaa luotsaamaan toimintaansa eteenpäin vuodeksi 2021. Valittavien henkilöiden tulee olla jäsenenä jossakin Uudenmaan Yrittäjien paikallisyhdistyksessä.

Hallitus kokoontuu noin kymmenen kertaa vuodessa. Tehtävän hyvä hoitaminen edellyttää asioihin paneutumista kokousten ulkopuolella ja mahdollisuutta sähköiseen yhteydenpitoon kokousten välillä. Tehtävästä ei makseta korvauksia, mutta matkakulut korvataan.

Tehtävä on hieno näköalapaikka ja mahdollisuus vaikuttaa Uudenmaan Yrittäjien toimintaan yrittäjyyden hyväksi. Tehtäviin haetaan sitoutuneita luottamushenkilöitä.

Hallituksen jäsenten kausi on vuodesta 2021 lähtien kaksi vuotta kerrallaan niin, että joka vuosi valitaan puolet hallituksen jäsenistä. Tänä vuonna valitaan hallitus kokonaisuudessaan ja hallitukseen valituista arvotaan puolet, joiden kausi on toimikauden pituuden vaihtumisesta johtuen poikkeuksellisesti vuoden mittainen.

Valinnan ja tehtävien alkamisen aikataulu

Mahdollisuus ilmoittautua ehdokkaaksi Uudenmaan Yrittäjien hallitukseen alkaa 1.10.2020. Lue ehdokkaaksi ilmoittautumisesta lisää täältä.

Ilmoittautumisten ensimmäinen vaihe päättyy 2.11., minkä jälkeen julkaistaan kaikki Uudenmaan Yrittäjien hallitukseen siihen mennessä ehdolle ilmoittautuneet UY:n verkkosivuilla. Tämän jälkeen verkkosivuilla julkaistaan uusia ehdokkaita sitä mukaa, kuin ehdokastietoja saadaan. Hallitusehdokkaat voivat tulla esittäytymään Uudenmaan Yrittäjien paikallisyhdistysten aluepalavereihin marraskuun alkupuolella. Ehdokkaaksi voi ilmoittautua syyskokoukseen 25.11. saakka.

Uudenmaan Yrittäjien syyskokous valitsee yhdistyksen puheenjohtajan sekä hallituksen jäsenet 25.11.2020 klo 18 hotelli Korpilammella. Puheenjohtajan toimikausi on kaksivuotinen.

Ehdokkaaksi on mahdollista asettua myös ainoastaan syyskokouksessa normaalin kokouskäytännön mukaisesti. Äänivaltaa Uudenmaan Yrittäjien syyskokouksessa käyttävät paikallisyhdistysten asettamat syyskokousedustajat.

Valitun hallituksen järjestäytymiskokous pidetään 9.12.2020. Silloin valitaan yhdistyksen hallituksen varapuheenjohtajat hallituksen jäsenistä. Hallituskausi alkaa virallisesti 1.1.2021.

Lue lisää ja katso ohjeet täältä

Lisätiedot:

Uudenmaan Yrittäjät, puheenjohtaja Markku Aalto, p. 040 500 6046

Uudenmaan Yrittäjät, toimitusjohtaja Petri Graeffe, p. 040 547 3388