27.9.2018 klo 19:58
Uutinen

Helsingin Yrittäjien paikallisyhdistystoimintaan suunnitellaan uudistusta – yhteistyöllä entistä parempia palveluja

Helsingin Yrittäjien paikallisyhdistystoimintaan suunnitellaan uudistusta, jossa nykyisestä yhdeksästä paikallisyhdistyksestä muodostetaan kuusi alueellista paikallisyhdistystä. Uudistuva paikallisyhdistystoiminta tarjoaa jäsenyrityksille entistä parempia palveluja. Uudistus ei edellytä jäseneltä toimenpiteitä.

Paikallisyhdistykset ovat yhdessä Helsingin Yrittäjien kanssa valmistelleet uudistusta erinomaisessa yhteistyössä tämän vuoden aikana. Uudistus vahvistetaan paikallisyhdistysten marraskuussa pitämissä vuosikokouksissa.

– Yrittäjyys ja yritysten toimintaympäristö on muutoksessa ja myös paikallisyhdistykset haluavat uudistaa toimintaansa tiivistämällä yhteistyötään ja tuottamalla jäsenyrityksille entistä parempia palveluja. Uudistuksen valmistelu on edennyt vauhdikkaasti ja erinomaisessa yhteistyössä, valottaa Helsingin Yrittäjien puheenjohtaja Mari Laaksonen uudistusta.

Kuusi uudistuvaa paikallisyhdistystä

Helsingin Yrittäjillä on nykyisin yhdeksän paikallisyhdistystä, jotka vaikuttavat yritystoiminnan toimintaedellytysten parantumiseen alueillaan ja järjestävät jäsenille erilaisia tapahtumia sekä verkostoitumistilaisuuksia.

Paikallisyhdistystoimintaa uudistetaan muodostamalla yhdeksästä kuusi alueellista yhdistystä, joiden toiminta-alueiden muodostuksessa on otettu huomioon Helsingin kaupunkirakenteen muutos ja yritysten alueellinen sijoittuminen pääkaupungissa.

Uudistus toteutetaan teknisesti siten, että nykyisissä paikallisyhdistyksissä tehdään fuusioita. Jatkavien yhdistysten nimet sekä aluerajat muuttuvat ja toimintaa uudistetaan.

Kuusi uutta yhdistystä ovat nimeltään:

  1. Helsingin Yrittäjät – Lounais-Helsinki ry
  2. Helsingin Yrittäjät – Etelä-Helsinki ry
  3. Helsingin Yrittäjät – Keski-Helsinki ry
  4. Helsingin Yrittäjät – Länsi-Helsinki ry
  5. Helsingin Yrittäjät – Itä-Helsinki ry
  6. Helsingin Yrittäjät – Pohjois-Helsinki ry

Uudistuvien paikallisyhdistysten aluejako

Alla olevassa kuvassa on esitelty Helsingin Yrittäjien uusien paikallisyhdistysten toiminta-alueet postinumeroalueineen. (Teksti jatkuu kuvan jälkeen.)

Tutustu kuvaan suurempana pdf-tiedostosta: PDF iconpaikallisyhdistysmuutokset.pdf

Paikallisyhdistysten uudet alueet esitellään myös oheisessa kartassa. (Teksti jatkuu kuvan jälkeen.)

Tutustu kuvaan suurempana pdf-tiedostosta: PDF iconpaikallisyhdistysjako_kartalla.pdf

Jäsenyrityksen tuleva paikallisyhdistys

Yrityksen uusi paikallisyhdistys määrittyy ensisijaisesti yrityksen sijainnin postinumeroalueen mukaan, kuten nykyisinkin. Yrityksen sijaintiosoitteena toimii yrityksen yrittäjäjärjestön jäsenrekisteriin ilmoittama osoitetieto.

Uudistus ei vaadi jäsenyritykseltä toimenpiteitä, ellei yritys erityisestä syystä halua kuulua toiseen paikallisyhdistykseen. Paikallisyhdistysten vuosikokousten vahvistettua uudistuksen, lähetetään jäsenrekisteristä erillinen viesti niille yrityksille, joiden yhdistys muuttuu aluerajojen tarkistamisen myötä.

Vaikuttamistyötä tehdään paikallisesti

Kuuden uuden yhdistyksen vaikuttamistyötä tehdään nykyiseen tapaan alueellisesti. Paikallisyhdistykset vaikuttavat yritysten toimintaedellytysten parantumiseen alueillaan ja tekevät yhteistyötä alueen oppilaitosten sekä muiden yrittäjyyttä edistävien toimijoiden kanssa.

Nykyisten paikallisyhdistysten vireää yhteistyötä muiden paikallisten toimijoiden kanssa jatketaan ja kehitetään uusien yhdistysten toiminnassa. Esimerkiksi Lounais-Helsingin paikallisyhdistys toimii jatkossa kumppanina Lauttasaari-päivässä, Keski-Helsingin yhdistys Töölö-päivässä jne.

Jäsenille entistä parempia palveluja

Jäsenyritykselle uudistus merkitsee aiempaa parempia palveluja paikallisyhdistysten tiivistäessä yhteistyötään. Jatkossa paikallisyhdistysten kaikki tapahtumat ovat avoimia kaikille Helsingin Yrittäjien jäsenille riippumatta siitä, minkä paikallisyhdistyksen jäsen yritys on.

Myös paikallisyhdistysten viestintää uudistetaan. Yhdistysten nykyisistä yhdeksästä erillisestä kotisivustosta siirrytään uuteen yhteiseen sivustoon ”Helsingin Yrittäjät – Paikallisesti”. Sivustolle tulevat kaikkien kuuden yhdistyksen uutiset, toiminnan päivitykset sekä tapahtumat, jotka ovat jäsenelle jatkossa helposti nähtävissä yhdessä paikassa. Myös paikallisyhdistysten muuta viestintää yhdistetään.

Uudistuksen aikataulu

Paikallisyhdistysuudistus vahvistetaan marraskuun aikana, jolloin nykyiset yhdeksän paikallisyhdistystä pitävät vuosikokouksensa ja tekevät päätöksensä uudistuksesta.

Uudistuksen on tarkoitus tulla voimaan vuoden 2019 alussa.

Lisätiedot:
Puheenjohtaja Mari Laaksonen, mari.laaksonen @ yrittajat.fi, p. 040 578 0189
Toimitusjohtaja Tiina Oksala, tiina.oksala @ yrittajat.fi, p. 040 548 1104
Paikallisyhdistysten puheenjohtajien yhteystiedot >>