YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

Vasemmalta Juha Räisänen, Waltter Savolainen, Saana Kananen, Osmo Kananen, Heikki Kananen ja Harri Mäenpää.
5.10.2026 klo 15:06
Uutinen

Neljän kunnan juhla kokosi yrittäjät Polvijärvelle

Tämä teksti on konekäännetty.


Perinteiset Neljän kunnan juhlat järjestettiin lauantaina 3. lokakuuta Polvijärvellä osana Polvijärven 150-vuotisjuhlavuotta. Tapahtuma kokosi yhteen yrittäjiä, kuntien edustajia ja yhteistyökumppaneita Liperistä, Outokummusta, Heinävedeltä ja Polvijärveltä juhlistamaan yrittäjyyttä sekä alueen elinvoimaa.

Illan kohokohtiin kuuluivat yrittäjäpalkintojen ja yrittäjäristien jakaminen. Liperin Yrittäjät muistivat tänä vuonna useita ansioituneita yrittäjiä.

Liperin palkitut 2026

Vuoden Yritys 2026

  • HKK-Kuljetus Oy

Vuoden Yksinyrittäjä 2026

  • Harri Mäenpää, Studio Korento

Vuoden Nuoret Yrittäjät 2026

  • Waltter, Axel, Mio ja Rosanna Savolainen, Juhta Oy

Yrittäjäristit

Suomen Yrittäjien yrittäjäristeillä palkittiin pitkäjänteisestä yrittäjäurasta:

  • 20 vuoden yrittäjäristi: Juha Räisänen
  • 10 vuoden yrittäjäristi: Mikko Jaskari
  • Eläkeristi: Seppo Nissinen

Juhla tarjosi osallistujille mahdollisuuden verkostoitumiseen, yhteiseen juhlaan sekä yrittäjyyden merkityksen esille nostamiseen. Illan ohjelmaan kuuluivat palkitsemisten lisäksi juhlapuheita, musiikkia sekä yhteinen juhlaillallinen. Tapahtuma huipentui bilebändi Vesa ja Vihreät Lenkkarit -yhtyeen esiintymiseen.

Liperin Yrittäjät onnittelee lämpimästi kaikkia palkittuja ja yrittäjäristien saajia sekä kiittää Neljän kunnan juhlan järjestelyihin osallistuneita tahoja onnistuneesta yhteisestä yrittäjäjuhlasta.


Palkittujen esittelyt

Vuoden Yritys 2026: HKK-Kuljetus Oy

Liperin Vuoden Yritys 2026 -tunnustuksen sai HKK-Kuljetus Oy. Yrityksen juuret ulottuvat 1960-luvulle, ja tänä päivänä toimintaa kehittää perheyrityksen toinen sukupolvi. Vuosikymmenten aikana yrityksestä on kasvanut arvostettu erikoiskuljetusten osaaja, joka tunnetaan erityisesti vaativista puutavarakuljetuksista.

Yritys toimii koko Suomessa ja muualla Pohjoismaissa. Viime vuosina toiminta on kasvanut tasaisesti, ja liikevaihto on noussut noin 15 miljoonaan euroon. Kasvusta huolimatta yritys on säilyttänyt vahvan paikallisen ja perheomisteisen luonteensa. Palkinnon perusteina olivat pitkäjänteinen yritystoiminta, vastuullisuus, luotettavuus sekä sukupolvelta toiselle siirtynyt yrittäjähenki.

Kiitospuheen piti Heikki Kananen.

Vuoden Yksinyrittäjä 2026: Harri Mäenpää, Studio Korento

Liperin Vuoden Yksinyrittäjäksi valittiin Harri Mäenpää (Studio Korento). Hänet tunnetaan paitsi oman alansa vahvana ammattilaisena myös aktiivisena alueen kehittäjänä ja tukijana.

Mäenpää on alallaan Pohjois-Karjalan ainoa koulutettu tekijä, jonka töitä on julkaistu laajasti niin Suomessa kuin kansainvälisesti. Hänen asiakaskuntaansa kuuluu niin suuria yrityksiä kuin paikallisia yhdistyksiä ja järjestöjäkin. Lisäksi hän järjestää Liperissä Suomen suurinta ja arvostetuinta snooker-turnausta, joka on saanut näkyvyyttä myös kansainvälisesti. Palkinnolla haluttiin tunnustaa hänen ammattitaitoaan, aktiivisuuttaan ja positiivista vaikutustaan alueen tunnettuuteen.

Kuvassa iloinen Harri Mäenpää.

Vuoden Nuoret Yrittäjät 2026: Juhta Oy

Liperin Vuoden Nuoret Yrittäjät 2026 ovat Waltter, Axel, Mio ja Rosanna Savolainen.

Neljän sisaruksen yrittäjätarina alkoi vuonna 2023, kun he ostivat lähes 50-vuotisen historian omaavan suomalaisen tuotemerkin liiketoiminnan ja siirsivät tuotannon Viinijärvelle. He ovat kehittäneet yritystä määrätietoisesti, laajentaneet mallistoa ja jatkaneet kotimaisen valmistuksen perinteitä uudella otteella. Palkinnon perusteina olivat rohkeus, uudistamiskyky sekä osoitus siitä, että myös perinteistä valmistavaa teollisuutta voidaan kehittää menestyksekkäästi nuorten yrittäjien voimin. Yritys valmistaa perävaunuja ja venetrailereita.

Palkinnon vastaanotti toimitusjohtaja Waltter Savolainen.

Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.