Yrittäjä! Tule mukaan omiesi pariin. Liity Yrittäjiin.

Jäsen, oletko jo ladannut Yrittäjät -sovelluksen puhelimeesi? Lataa sovellus Androidille tai Applelle.

4.12.2023 klo 17:53
Uutinen

Oulun Yrittäjien uusi hallitus ja pikkujoulut 1.12.

Oulun Yrittäjien uusi puheenjohtaja on Nuorista yrittäjistä ponnistanut, 13 vuotta buukkausbisneksessä yrittänyt Joonas Puurunen. Joonas valittiin tehtäväänsä 1.12.2023 yhdistyksen vuosikokouksessa, jossa valittiin myös hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle ja käsiteltiin sääntömääräisiä asioita.

Hallituksessa toimivat kuvassa vasemmalta Sari-Helena Forsman, Jarmo Lehto (uusi), Anne Rumpunen, Joonas Puurunen (uusi), Risto Huovinen, Raija Tuominen, Marko Jääskeläinen, Mari Kärkkäinen (uusi) ja Raine Niinimaa (uusi). Kuvasta puuttuvat Tiina Kilponen (uusi) ja Matti Jääskeläinen.

Kokouksen jälkeen juhlittiin rennoissa pikkujouluissa yhdessä Oulunsalon Yrittäjien kanssa Taidetalo Kulttuuirpankissa.

Palkitsimme hienoja yrityksiä

Vuoden Yrittäjänä 2023 palkittiin Haurun Jäteauto. Palkintoa olivat vastaanottamassa yrittäjät Mikko Hauru, Timo Hoikkala ja Anna Hauru. Palkinnon luovuttivat pj Risto Huovinen ja Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjien pj Jussi Riikonen.

Vuoden yksinyrittäjänä 2023 palkittiin valokuvaaja Teija Soini , Fotosoini.

Oulunsalon Vuoden Yrittäjänä 2023 palkittiin Hanna-Riikka Kurvinen-Rättyä, Monisto. Palkintoa oli tuoreen yrittäjän kanssa vastaanottamassa myös yrityksen 40 vuotta sitten perustanut Liisa Kurvinen. Palkinnon luovuttivat Suvi Joutsiniemi ja pj. Jan Arbelius Oulunsalosta.

Juhlassa ojennettiin myös neljä Yrittäjäristiä. Kultaisen Yrittäjäristin sai yhdistyksen puheenjohtajuuden kausien päätyttyä jättävä Risto Huovinen Stemmasta. Yhdistys kiitti puheenjohtajapestistä myös ihanalla kukkakimpulla.

Toisen kultaisen Yrittäjäristin sai Minna Råman Linna Päiväkodeista.

Timanttisen Yrittäjäristin saivat Sari-Helena Forsman Ravintola Puistolasta ja Pannusta

sekä Auli Lukkarila, Tyylimanageri.

Oulun kaupunginvaltuuston pj Jarmo Husso nauratti juhlaväkeä monenmoisilla yrittäjämuistoillaan. Tämä juhlapuhe ei ollut pönötystä!

Myös illan pukukoodi oli teeman ”No onkos tullut kesä” mukaan rento ja kesäinen.

Lisäksi saimme nauttia buffet-illallisen, baarin antimista ja karaokesta sekä tietysti hauskasta seurasta. Illan kruunasi kunnon bileet, joissa tunnelman nostatti vähintään kattoon bilebändi Mutafunkers.

Anne Rumpunen juonsi pikkujoulut.

Valokuvat Petteri Löppönen.