AAA-yritykset
30.9.2022 klo 08:51
Uutinen

Yhteensä 44 yritystä nousi AAA-luokkaan – Joukossa tunnettu huvittaja

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot.

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 44 yritystä. Tällä kertaa listalla on muun muassa Suomea vuosittain kiertävä Tivoli Seiterä Oy.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

KotipaikkaYritysLiikevaihtoLiiketulos
EspooBPW Kraatz Oy440040002649000
EspooVahanen Rakennuttaminen Oy4646000284000
EspooVahanen Rakennusfysiikka Oy12068000873000
HelsingforsBlåkläder Workwear Oy3338000201000
HelsinkiTivoli Seiterä Oy1150745257332
HelsinkiGEMIC Oy2072000164000
HelsinkiMustekasetti.com Finland Oy1372000621000
HelsinkiTwinmax Group Oy819503461639
HelsinkiDoMedi Oy150003000
HelsinkiSipti Infra Oy1675000236000
HelsinkiTutoris Oy189730001557000
HelsinkiKotikatu Holding Oy−652000
HelsinkiSt1 Finance Oy737000802000
HelsinkiYkkös- ja Onnikodit Oy930000−14000
HollolaRänni- ja Vesipeltiasennus Niskanen Oy774000118000
JyväskyläDiretor Oy11750001367000
JyväskyläRotopipe Oy500011780000
KauhavaPiristeel Oy291340005312000
KiteeVeekmas Oy72510001893000
KouvolaKymagro Oy471000240000
LapinlahtiRH-Sora Oy7237995223
LappeenrantaLappeen Huoltomestarit Oy4368000123000
LappeenrantaKiinteistöhuolto Lyijynen Oy4480000783000
NakkilaNakkila Works Oy1479800063000
NurmijärviKlaukkalan Fysioterapia Oy81900033000
NykarlebyRank Invest Ab12600025000
OuluOulun Koru Oy5377000484000
OuluOulun Maa- ja Vesitekniikka Oy34000089000
OuluOMP WORKS OY310000169000
OuluPS-Pinnoitus Oy1896000262000
OuluOukone Oy16500096000
PoriMartti Alamäki Oy12000
RaaheMatelan Sähkölaitehuolto Oy1034000256000
SastamalaVammalan Talonmies- ja Siivouspalvelu Oy86100090000
SotkamoLouhintaliike Lukkari & Sirviö Oy1290000141000
TampereFinture Oy3184000173000
TampereSähköasennus Salminen Oy1971000401000
TamperePirkanmaan Duo siivouspalvelut Oy3065000684000
TervolaVeljekset Vaara Oy299750005287000
TurkuKuljetusliike Törmänen Oy5314000173000
TurkuTurkuhallin Palvelu Oy3433000471000
VantaaRosendahl Nextrom Oy18249000193000
VantaaJesoy Oy1084000222000
VantaaUnce Oy2538000401000

Muita kiinnostavia aiheita

Toimitus
Toimitus