YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

17.4.2026 klo 09:30
Uutinen

Yrittäjä, miksi tekoäly ei toimi sinulla? Syy on yllättävän yksinkertainen

Tämä teksti on konekäännetty.


Vaikka tekoäly on kaikkialla, monelle yrittäjälle sen käyttö tuntuu edelleen kaukaiselta, monimutkaiselta ja kuumottavalta. Käyhkö & Co:n yrittäjä Arttu Käyhkö näkee asian toisin: tekoälyn hyöty löytyy jokapäiväisestä arjesta, ei hypestä.

Käyhkö tutustui tekoälyyn heti, kun ensimmäiset kielimallit yleistyivät. Aluksi kyse oli uteliaisuudesta, mutta nopeasti mukaan tuli isompi oivallus.

– Huomasin heti, miten paljon nämä työkalut helpottavat työtä. Samalla tajusin, että ne muuttavat työn tekemisen tapaa todella nopeasti.

Muutos näkyi konkreettisesti ajankäytössä. Työtehtävät, joihin aiemmin kului tunteja, saattoivat hoitua murto-osassa ajasta. Käyhkö ei kuitenkaan usko, että tekoäly yksin ratkaisee mitään. Renki se on, ei isäntä.

Yleisin haaste on hänen mukaansa se, että tekoälyä kokeillaan kerran tai pari, saadaan keskinkertainen vastaus ja todetaan, että paska robotti. Todellinen hyöty syntyy vasta, kun työkalulle annetaan konteksti ja sen kanssa opetellaan työskentelemään pidemmälle.

– Ensimmäinen vastaus ei yleensä ole valmis lopputulos. Siitä se työ vasta alkaa.

Tekoäly on pohjimmiltaan vain työkalu, mutta sitä ei kannata lähestyä työkalu edellä, vaan oman arjen tarpeista. Ensimmäinen askel onkin yllättävän arkinen: treeniohjelma, päivän aikataulu tai vaikka ideointi siihen, mitä tänään syötäisiin. Sama ajattelu toimii myös yritystoiminnassa. Näin lähes jokainen yrittäjä löytää sille käyttöä.

– Kun huomaa hyödyn omassa arjessa, käyttö alkaa kehittyä ja siirtyy myös työhön.

Tekoäly voi auttaa lähes kaikkia yrittäjiä: ideoinnissa, sparrauksessa, tekstien jalostamisessa ja toistuvien työvaiheiden nopeuttamisessa. Suurimmat säästöt syntyvät pienistä puroista: tehtävä, johon meni ennen 45 minuuttia, voi hoitua 10 minuutissa.

Tekoälyyn liittyy myös turhia pelkoja. Käyttöä arastellaan erityisesti tietoturvan ja GDPR:n takia, vaikka kyse on usein enemmän tiedon puutteesta: ei tiedetä, mitä tietoa työkaluille voi antaa tai miten asetuksilla ja lisensseillä voidaan vaikuttaa tietoturvaan. Siksi moni ei uskalla syöttää edes perustietoja, vaikka oikeilla valinnoilla riskit ovat hallittavissa.

Jos Käyhkön pitäisi antaa yksi neuvo, se olisi yksinkertainen: ota yksi maksullinen työkalu käyttöön ja lähde liikkeelle omasta arjesta.

– Kerro, kuka olet ja mitä teet. Kysy sitten, voisiko tekoälystä olla sinulle apua. Siitä se alkaa. Parin kympin kuukausikustannus maksaa itsensä äkkiä takaisin monikertaisesti.

Teksti: Joonas Hiltunen
Kuva: Arttu Käyhkö

Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.