15.3.2021 klo 14:10
Uutinen

Yrittäjäyhdistykset yhdistävät voimiaan

Seinäjoen kaupungin alueella toimivat kolme yrittäjäyhdistystä, Seinäjoen Yrittäjät, Peräseinäjoen Yrittäjät ja Ylistaron Yrittäjät ovat viimeisen vuoden ajan käyneet neuvotteluja toimintojensa yhdistämisestä. Yhdistymisellä tavoitellaan laaja-alaista ja tehokasta vaikuttamista, jonka avulla voidaan edistää paremmin yritysten ja yrittäjien kannattavan toiminnan yleisiä edellytyksiä koko Seinäjoen kaupungin alueella.

Aluejärjestö Etelä-Pohjanmaan Yrittäjät tukee paikallisyhdistystensä valmistelemaa yhdistymistä, toteaa toimitusjohtaja Heikki Risikko.

– Jäsenyrittäjille muutos on hallinnollinen tehtyjen valmistelujen perusteella. Jäsenyrittäjien yrittäjäverkostot ja edut yhdistymisen myötä paranevat, koska kaikki jäsenedut säilyvät ja käyttöön tulevat myös muiden edut, riippumatta yrityksen sijainnista. Paikallisuus säilyy tiimien kautta, vaikka vaikuttamistyö saisikin leveämmät hartiat, jatkaa Heikki Risikko.

Puheenjohtajat kiittelevät hyvää valmistelua ja näkevät paljon mahdollisuuksia

– Peräseinäjoen alueen yritysten edunvalvonta parantuisi yhdistymisen myötä. Tältä alueelta vaikuttamisen tukena olisi yrittäjätiimi, jolla on edustus Seinäjoen yhdistyksen hallituksessa. Tätä kautta oltaisiin lähempänä Seinäjoen kaupungin vaikuttajia ja päätöksentekoa. Peräseinäjoen alueella toimiva yrittäjätiimi koordinoisi eteläisen Seinäjoen paikallista toimintaa. Olisi koko Seinäjoen alueen etu, että kaupungin alueella toimisi yksi yhdistys hoitamassa yrittäjien edunvalvontaa, pohtii Peräseinäjoen Yrittäjien puheenjohtaja Asko Viitanen.

Peräseinäjoen Yrittäjien vuosikokous käsitteli asiaa ensimmäisen kerran vuosikokouksessaan marraskuussa. Jäsenistölle on juuri tehty jäsenkysely yhdistyksen toiminnan kehittämisestä ja yhdistyksen omistaman Y-pirtin tulevasta käytöstä.

– Yhdistyminen vapauttaa aikaa tekemiseen hallinnollisten tehtävien jäädessä vähemmälle. Nuoret yrittäjät ovat 110 prosenttisesti kannattaneet yhdistymistä. Iso yhdistys avaa tien verkostoitumiselle ja uusiin tapahtumiin, jotka tuovat mielekkyyttä vapaa-aikaan ja uusille yrittäjätuttavuuksille, kommentoi Ylistaron Yrittäjien puheenjohtaja Vesa Latvala.

Ylistaron Yrittäjien toinen purkautumiskokous pidetään huhtikuun 14. päivänä.

– Seinäjoen Yrittäjät näkee, että olemalla jatkossa yksi yhteinen yhdistys, pystymme entistä paremmin palvelemaan koko Seinäjoen yrityskenttää. Käytössä olevat resurssit on kohdennettava mahdollisimman tehokkaasti yrittäjyyden ja yrittäjien olosuhteiden edistämiseen, toteaa Ossi Viljanen.

Seinäjoen kaupungin ja Into Seinäjoen näkökulmasta yhteistyön tiivistyminen nähdään positiivisena.

– Seinäjoki haluaa olla yrittäjyyden ykköskaupunki Suomessa ja entistä vahvempi yrittäjäyhdistys tukee tätä tavoitetta. Nyt saamme koordinoidusti viestin yrittäjäyhdistykseltä kaupungin ja Inton päätöksentekoon, toteaa Into Seinäjoen toimitusjohtaja Leena Perämäki.

Kuvassa vasemmalta Etelä-Pohjanmaan Yrittäjien toimitusjohtaja Heikki Risikko, Ylistaron Yrittäjien puheenjohtaja Vesa Latvala, Seinäjoen Yrittäjien puheenjohtaja Ossi Viljanen sekä Peräseinäjoen Yrittäjien puheenjohtaja Asko Viitanen.

Lisätietoja:

Heikki Risikko, p. 050 3175 145

Asko Viitanen, p. 050 0639 002

Vesa Latvala, p. 040 550 7694

Ossi Viljanen, p. 050 343 3888

Leena Perämäki, p. 040 0675 121