YRITTÄJÄ, tule mukaan omiesi pariin! Liity Yrittäjiin.

30.6.2026
Jouni Myllymäki

Vienti ei tapahdu itsestään

Tämä teksti on konekäännetty.


Monessa pk-yrityksessä tunnetaan sama tilanne: tiedetään, että kasvua pitäisi hakea kansainvälisiltä markkinoilta, mutta arki vie mukanaan. Uudet asiakkaat ja vientiponnistelut jäävät helposti “sitten kun on aikaa” -listalle.

Syksylle 2026 Tampereen seudulle on rakennettu kokonaisuus, joka tekee viennin käynnistämisestä tai fokuksen laajentamisesta konkreettisempaa – ja ennen kaikkea helpompaa lähteä liikkeelle.

Alkuun tekemällä

Hyvä esimerkki tästä on Business Tampereen Vienti vauhtiin – rakenna yrityksesi vientipolku maailmalle -kokonaisuus. Ajatus on yksinkertainen: ei jäädä pohtimaan yleisellä tasolla, vaan lähdetään rakentamaan vientipolkua ihan käytännössä.

Ohjelmassa edetään askel kerrallaan kohti kansainvälisiä markkinoita – mietitään, minne kannattaisi mennä ja miten, kenelle myydään ja miten oma tekeminen kannattaa paketoida, jotta se toimii Suomen ulkopuolella. Samalla syntyy uuden yritysverkoston lisäksi suunnitelma seuraavaksi vuodeksi tai kahdeksi.

Mukaan voi hakea Tampereen seudun valmistavan teollisuuden yrityksiä – sekä omia tuotteita tekeviä että alihankkijoita. Keskustelu pysyy käytännössä, eikä tarjolla ole geneerisiä neuvoja. Siitä vastaa Alture Partners joka fasilitoi kokonaisuuden.

Markkinoille ei tarvitse lähteä yksin arvaillen

Business Tampere tarjoaa yrityksille vientimatkoja maailmalle useille eri markkinoille sekä kohteisiin. Mukana on muun muassa puolustus- ja dual use -kenttää, ajoneuvo- ja teollisuusteknologiaa sekä isoja kansainvälisiä hankkeita.

Ehkä tärkein viesti yrityksille on kuitenkin tämä: markkinoille ei tarvitse mennä yksin. Kun mukana on alueellinen delegaatio, saadaan parempi näkyvyys ja näkymä markkinaan. Samalla pääset keskusteluihin niiden kanssa, joilla on vaikutusvaltaa ostopäätöksiin ja kumppanuuksiin.

Tampereelle rakentuu uusi “oikotie” kansainvälisiin verkostoihin

Kolmas kiinnostava avaus on Tampereelle rakentuva uusi Plug and Play -innovaatiohubi, joka tuo yhteen yrityksiä, tutkimusta ja kansainvälisiä verkostoja.

Tavoitteena ei ole lisätä yhtä uutta projektia muiden joukkoon, vaan rakentaa pysyvä tapa tehdä yhteistyötä ja kehittää uusia ratkaisuja. Hubissa yritykset pääsevät mukaan yhteiskehittämiseen, kokeiluihin ja ennen kaikkea verkostoihin, joihin yksin olisi vaikea päästä.

Oikea aika lähteä liikkeelle voisi olla nyt

Kun rakennetaan oma suunta ja tekeminen kuntoon, avautuu myös uusia verkostoja, joiden varaan kasvua voi rakentaa laajenevalla näkökulmalla. Tampereen seudun yrityksille tämä tarkoittaa ennen kaikkea sitä, että kansainvälistyminen on prosessi, jota voi tehdä vaiheittain ja muiden kanssa.
Ja lopuksi vielä tärkeä huomio: mahdollisuuksiin liittyy oikea ajoitus. Moni yritys jää odottamaan “valmista hetkeä”, mutta käytännössä ne, jotka lähtevät liikkeelle hieman etukenossa, saavat eniten irti.

Kiinnostuitko? Ota yhteyttä!

Jouni Myllymäki
asiakkuusvastaava, teollisuus
Business Tampere

050 434 5820
jouni.myllymaki@businesstampere.com

Jouni Myllymäki
Kysy tai etsi hakusanoilla tekoälyavustetulta hakukoneeltamme.