30.3.2020 klo 12:34
Uutinen

Lapin alueellinen koronaneuvonta yrityksille

Alta löydät yhteystiedot Lapin alueellisille yritysneuvojille koronakriisissä.

Yrittäjäjärjestön neuvonta

Lapin Yrittäjien toimitusjohtaja Pirkka Salo ( pirkka.salo@yrittajat.fi, p. 040 039 2139) ja hankinta-asiamies Susanna-Sofia Keskinarkaus ( susanna-sofia.keskinarkaus@yrittajat.fi, p. 044 509 0277) neuvovat yrittäjiä puhelimitse ja sähköpostilla. Pirkan ja Susanna-Sofian tavoitat kesäaikaan täältä löytyvinä ajankohtina.

Yrittäjien lakineuvontapalvelu tarjoaa maksutta neuvontaa Yrittäjien jäsenille numerossa 09 229 222.

#ostapieneltä FB-ryhmässä on yrittäjille vertaistuen lisäksi tarjolla rahoitusneuvontaa Finnveralta arkisin klo 9:00-12:00 sekä YEL- ja TYEL -apua ELO:lta arkisin klo 12:00-15:00. Näiden lisäksi ryhmässä saa talous- ja velkaneuvontaa Yritys-Suomi Talousavulta. Facebook-ryhmässä päivystää myös lakiasiantuntija arkisin klo 15:00-20:00 sekä psykoterapeutti kolme tuntia vuorokaudessa.

Työ- ja elinkeinoministeriö

Työ- ja elinkeinoministeriö on koonnut sivuilleen toimintaohjeita yrityksille koronatilanteeseen.

Lapin ELY-keskus

Lapin Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen sivuille on koottu tietopaketti koronasta yrittäjille. Sivuilta löydät myös Lapin ELY-keskuksen yritysasiantuntijoiden yhteystiedot.

Lapin TE-palvelut

Lapin työ- ja elinkeinotoimisto palvelee työnantajia ja yrittäjiä koronakriisissä.

Yritys-Suomi Talousapu -neuvontapalvelu

Yritys-Suomi Talousapu neuvoo ja auttaa maksuvaikeuksissa olevia yrittäjiä numerossa +358 295 024 880. Palvelu on luottamuksellista ja maksutonta.

Lapin Ensi- ja Turvakoti

Miel ry:n alueellinen kriisikeskus Lapin Ensi- ja Turvakoti pitää kriisichattia verkkosivuillaan. Lisäksi kriisinumero 09 2525 0111 päivystää ympäri vuorokauden. Voit soittaa palveluun anonyymisti.

Kriisikeskus Turvapoiju

Mieli ry:n Meri-Lapin Kriisikeskus Turvapoijusta voit varata itsellesi jutteluajan numerosta 040 544 1750 tai sähköpostilla osoitteesta kriisikeskus@turvapoiju.fi.

Kuntien elinkeinotoimijat

Enontekiö

Tunturi-Lapin Kehitys ry (Toiminnanjohtaja Veli-Matti Hettula, veli-matti.hettula@tunturilapinkehitys.fi, p. 040 041 5345)

Inari

Elinkeinot & kehitys Nordica (Yritysneuvoja Sanna Aikio, sanna.aikio@inari.fi, p. 045 610 1225)

Kittilä

Kideve Elinkeinopalvelut (Elinkeinojohtaja Katariina Palola, katariina.palola@kittila.fi, p. 040 095 5472)

Kemi

Kemin Digipolis Oy (Yrityskehittäjä Ella Saarenpää, ella.saarenpaa@digipolis.fi, p. 040 761 2174) Kemin kaupunki (Elinkeinopäällikkö Jukka Feodoroff, jukka.feodoroff@kemi.fi, p. 040 480 1067)

Kemijärvi

Kemijärven Kehitys Oy (Yritysneuvoja Meiju Honkavuori, meiju.honkavuori@kemijarvi.fi, p. 040 481 0573)

Keminmaa

Kemin Digipolis Oy (Yrityskehittäjä Ella Saarenpää, ella.saarenpaa@digipolis.fi, p. 040 761 2174) Keminmaan kunta (Elinkeino- ja hankekoordinaattori Seppo Selmgren, seppo.selmgren@keminmaa.fi, p. 040 564 4391)

Kolari

Kolarin kunta (Kehitysjohtaja Nina-Maria Möykkynen, nina-maria.moykkynen@kolari.fi, p. 040 489 5007)

Muonio

Tunturi-Lapin Kehitys ry (Toiminnanjohtaja Veli-Matti Hettula, veli-matti.hettula@tunturilapinkehitys.fi, p. 040 041 5345)

Pelkosenniemi

Pelkosenniemen kunta (Elinkeinokoordinaattori Mika Tenhunen, mika.tenhunen@pelkosenniemi.fi, p. 040 195 0488)

Pello

Pellon Kehitys Oy (Toimitusjohtaja Kai Korhonen, kai.korhonen@pello.fi, p. 040 674 4318)

Posio

Posion kunta (Elinkeinokoordinaattori Veli-Matti Ruotsalainen, veli-matti.ruotsalainen@posio.fi, p. 040 8012 205)

Ranua

Business Ranua (Kehittämispäällikkö Riikka Tuomivaara, riikka.tuomivaara@ranua.fi, p. 040 662 3700)

Rovaniemi

Business Rovaniemi (Yrityskehittäjä Matti Impiö, matti.impio@businessrovaniemi.fi, p. 040 078 9551)

Salla

Sallan kunta (Yritysasiantuntija Risto Pöyliö, risto.poylio@salla.fi, p. 040 486 8819)

Savukoski

Savukosken kunta (Elinkeino-maaseutupäällikkö Eeva-Maria Maijala, eeva-maria.maijala@savukoski.fi, p. 040 179 0955)

Simo

Kemin Digipolis Oy (Yrityskehittäjä Ella Saarenpää, ella.saarenpaa@digipolis.fi, p. 040 761 2174) Simon kunta (Elinkeinokoordinaattori Jari Juusola, jari.juusola@simo.fi, p. 040 621 7115)

Sodankylä

Business Lappi (Elinkeinokoordinaattori Mika Uusitalo, mika.uusitalo@businesslappi.fi, p. 040 179 5790)

Tervola

Kemin Digipolis Oy (Yrityskehittäjä Ella Saarenpää, ella.saarenpaa@digipolis.fi, p. 040 761 2174) Riverbank Oy (Elinkeinokoordinaattori Matti Alatalo, matti.alatalo@tervola.fi, p. 040 501 2850)

Tornio

Kemin Digipolis Oy (Yrityskehittäjä Ella Saarenpää, ella.saarenpaa@digipolis.fi, p. 040 761 2174) Team Botnia (Kimmo Nurmos, kimmo.nurmos@tornio.fi, p. 040 768 5438)

Utsjoki

Utsjoen kunta (Elinkeinosihteeri Raimo Länsman, raimo.lansman@utsjoki.fi, p. 040 718 9494)

Ylitornio

Ylitornion Yrityspalvelu (Yritysneuvoja Toni Kraatari, toni.kraatari@ylitornio.fi, p. 040 012 6970)

Uutisemme koronaviruksesta päivittyvät jatkuvasti Kaikki koronasta yrittäjälle -sivulle:

Muita kiinnostavia aiheita