Etsi

Emergency banner

Koronainfo yrittäjälle: yrittajat.fi/korona

76 yritystä nousi AAA-luokkaan – katso lista paikkakunnittain

Yrittajat.fi julkaisee viikoittain AAA-luokkaan päässeiden yritysten tiedot. 

Listauksessa ovat mukana viikon aikana AAA-luokkaan nousseet yritykset. Listalla on yhteensä 76 yritystä.

AAA-luokitus on merkki yrityksen erinomaisista taloudellisista tunnusluvuista, positiivisista taustatiedoista ja hyvästä maksukäyttäytymisestä. Luokituksen myöntää Suomen Asiakastieto Oy ja se perustuu reaaliaikaiseen, 7-portaiseen (AAA-C) Rating Alfa -luokitusjärjestelmään. AAA-luokituksen saa vain kaksi prosenttia kaikista Asiakastiedon luokittelemista yrityksistä.

Rating Alfa -luokitus ennakoi yrityksen riskiä saada maksuhäiriömerkintä tai joutua konkurssiin. Parhaaseen AAA-luokkaan kuuluvilla yrityksillä maksuhäiriön todennäköisyys vuoden kuluessa on vain 0,2 prosenttia, kun se heikoimmassa C-luokassa on 54,9 prosenttia. Asiakastieto tutkii ja seuraa luokitusten sekä yksittäisten muuttujien ennustekykyä, jotta tuloksiin voi luottaa. Malleja päivitetään jatkuvasti parhaan ennustekyvyn takaamiseksi.

Luokitus erottelee hyvät asiakkaat ja kumppanit huonoista vertailukelpoisin perustein. Sen avulla yritys pystyy myös itse osoittamaan vahvan taloudellisen asemansa esimerkiksi tarjouskilpailuissa.

Yrittajat.fi julkaisee tietoja myös perustetuista yrityksistä. Tämä lista julkaistaan tiistaisin.

toimitus (at) yrittajat.fi

Kotipaikka Yritys Liikevaihto
Esbo eCraft Comma Oy Ab 3590000
Espoo BPW Kraatz Finance Oy 2745000
Haapavesi Kiinteistö Oy Honkalan Liikekeskus 70000
Hamina Hoiku Oy 718000
Hanko Mattsson & Rajamäki Oy 13300000
Helsinki Munkkisaaren Yritystalo Oy 964000
Helsinki Lahex Oy 911000
Helsinki Administer Oy 11626000
Helsinki Attendo Kotiplus Oy 715000
Helsinki Stora Enso Oyj 2641000000
Helsinki Avanade Finland Oy 16376000
Helsinki S-Asiakaspalvelu Oy 5135000
Helsinki Global Blue - Administration Center North Oy 1548000
Helsinki Telefuusio Oy 4442000
Helsinki Future CAD Oy 5603000
Helsinki Tantris Oy 328000
Helsinki Rakettitiede Oy 4106000
Helsinki Oy Vallila Interior Ab 2986000
Helsinki JOANNA LAAJISTO CREATIVE STUDIO OY 576000
Helsinki Attendo Oy 275020000
Helsinki Isobar Finland Oy 2685000
Helsinki Sturm Heinola Oy 345000
Helsinki SPACE architects Oy 6000
Helsinki Jeesi Yhtiöt Oy  
Helsinki Vuoriharju Holdings Oy  
Hollola Autohuolto Järvinen Oy 1690000
Hyvinkää Valoicon Oy 106000
Hämeenlinna Nebes Oy 957000
Janakkala AN-SI Oy 45000
Joensuu Parturi-Kampaamo SK Unik Oy 259000
Joensuu Karjalan Kaivupalvelu Oy 994000
Kaarina Kiinteistö Oy Kuskinkuja 114000
Kajaani Arithme Oy 33000
Kangasniemi VH-Agentuuri Oy 266000
Kankaanpää Sähköasennus Jari Sillanpää Oy 1768000
Kirkkonummi Holding Manutas Oy 37025000
Kontiolahti Biowin Karelia Oy 407000
Kotka Kymenlaakson Kampuskiinteistöt Oy 2758000
Kristiinankaupunki Arvi Siili Oy 1200000
Kristiinankaupunki Nordautomation Oy 13179000
Kuopio Perioalfa Oy 205000
Lahti Oy Galvatek Ab 2884000
Lahti Toolpoint Oy 5420000
Laitila Kirkke Oy 11449000
Lappajärvi Rakennusliike Hernesniemi Oy 1708000
Lappeenranta Hautaustoimisto ja Kukkakauppa Tolvanen Oy 981000
Lappeenranta Huttusnina Oy 19000
Loimaa Kauniston Sora Oy 976000
Mariehamn Klintens Schakt Ab 448000
Mariehamn H-Fastigheter Ab 625000
Oulu Peltineloset Oy 2026000
Oulu Samat Nordic Oy 45645000
Porvoo PS-Kiinteistöt Oy 799000
Pyhtää Rakennustoimisto Insinöörilinja Oy Kotka 14457000
Raahe Memaki Oy 165000
Rantasalmi Jokakoko Oy 808000
Rovaniemi JT-Mittaus Oy 1403000
Salo Eläinlääkäri Jussi Nummi Oy 454000
Sastamala River Oy 827000
Savonlinna H-Invest Oy 1634000
Seinäjoki Musiikki Järvenpää Oy 525000
Sotkamo Paikallis-Sähkö Oy 12766000
Taipalsaari Ilkka Huttunen Oy  
Tampere X-Group Oy 1459000
Tampere RGU Import Oy  
Turku Wallac Oy 207979805
Turku Oy Turku Energia-Åbo Energi Ab 247107000
Turku MMR-Vuokraus Oy  
Turku Modul-Kanava Oy 2175294
Turku ALLit Oy 2264359
Turku Kenkätähti Oy 1085000
Vantaa Terrasolid Oy 15657000
Vantaa Aito Isännöinti Oy 1062000
Vantaa Kosan Gas Finland Oy 18868000
Vesilahti SÄHKÖLANDIA OY  
Ylöjärvi Smart Windpower Oy 894000